Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Radna Barbara Lech jest przeciwna budowie II etapu obwodnicy wschodniej Mogilna i przy każdej okazji daje temu wyraz   fot. Marek Holak

Prace przy budowie II etapu obwodnicy wschodniej Mogilna nie toczą się w terenie a są aktualnie u wojewody kujawsko-pomorskiego, który wyda decyzje ZRID na przeprowadzenie inwestycji i wywłaszczy właścicieli terenów, przez które poprowadzi obwodnica. Zapłaci za to gmina Mogilno. Jest to efekt porozumienia zawartego między gminą Mogilno a Urzędem Marszałkowskim w marcu 2020 roku. Radni podjęli już uchwałę o przekazaniu dla marszałka w formie dotacji 1.000.000 zł na sfinansowanie wykupu gruntów. 14 radnych poparło projekt uchwały, 4 radnych było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu,

PO NOWYM ŚLADZIE

30 marca 2020 r. Urząd Marszałkowski w Toruniu i gmina Mogilno zawarły porozumienie w zakresie współpracy i współdziałaniu przy realizacji inwestycji pn. „Budowa II etapu obwodnicy Mogilna”. Droga ma mieć długość około 1,5 km i będzie realizowana po nowym śladzie z dopuszczalnym naciskiem pojedynczej osi napędowej do 11,5 t. Droga o parametrach drogi wojewódzkiej połączy istniejącą obwodnicę Mogilna (I etap budowy) z drogą wojewódzką nr 254 w Żabnie, tworząc ciąg komunikacyjny łączący z jednej strony Mogilno z Bydgoszczą, zaś z drugiej strony drogę wojewódzka nr 254 z drogą krajową nr 15.

Według porozumienia po wybudowaniu II etapu obwodnicy Mogilna, etap I wybudowanej obwodnicy zostanie przekazany dla województwa, w zamian zaś gmina Mogilno przejmie odcinek drogi wojewódzkiej przebiegający przez miasto.

DOTACJA DLA MARSZAŁKA

Na ostatnią sesje Rady Miejskiej w Mogilnie, burmistrz zaproponował przekazanie dla władz województwa 1.000.000 zł w dwóch transzach, 500.000 zł w 2023 roku i 500.000 zł w 2024 r.

Jest to efekt podpisanego w 2020 r. porozumienia, które zakładało, ze gmina Mogilno opracuje projekt II etapu obwodnicy oraz zapłaci za wykup gruntów. Pozostałe koszty inwestycji są już po stronie marszałka.

REKLAMA

MIESZKAŃCY ŻABNA BOJĄ SIĘ

Radna Barbara Lech z Żabienka przypomniała, że zawsze była i jest przeciwna budowie II etapu obwodnicy wschodniej w Mogilna, wpinającej się w drogę wojewódzką kolo figury w Żabnie. - Mieszkańcy po prostu boją się, że zwiększy to zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników tej drogi w Żabnie i pogorszy stanu budynków. Niektórzy już zgłaszają, że ściany domów pękają. Nie muszę mówić, że tam nie ma chodnika, droga 254 na tę chwilę jest w tragicznym stanie - mówiła. Radna przypomniała, że gmina już wydała pieniądze na opracowanie projektu, a teraz ma jeszcze wydawać pieniądze w dwóch transzach na wykup gruntów.

Radna pytała, czy to już będzie ostatnie dofinansowanie z gminy na ten cel, bo wszystko drożeje a ziemia też ma swoją cenę. - Czy nie okaże się, że w trakcie jeszcze trzeba będzie dokładać pieniądze z gminnego budżetu - pytała.

NIC NOWEGO SIĘ NIE DZIEJE

Radna z Marcinkowa Mariola Źrałka pytała, czy te kwoty to są na wykup gruntów i czy osoby, które są czy będą wywłaszczane wiedza, że ich grunty trafią pod inwestycje.

Burmistrz Leszek Duszyński przypomniał, że o tej inwestycji radni rozmawiaj już kilka lat. Po stronie gminy było przygotowanie projektu co się stało oraz wykup gruntów pod inwestycję. - O tym informowałem, to nie jest nic nowego - mówił burmistrz. Mówił, że ten milion złotych jest na wykup gruntów i nic mu nie wiadomo, by gmina miała przekazywać jeszcze jakieś dodatkowe środki .

Mówił, że dokumentacja jest w tej chwili u wojewody, który wyda decyzje ZRiD na przeprowadzenie inwestycji. Urząd Wojewódzki powołuje biegłego rzeczoznawcę i przeprowadza wywłaszczenie właścicieli działek, przez których teren pójdzie II etap obwodnicy wschodniej. - Dlatego my te kwoty musimy zabezpieczyć w budżecie zgodnie z umową - przekonywał radnych.

Inwestycja miała być finansowana z Polskiego Ładu bądź ze środków unijnych. - Wiemy jaka jest teraz sytuacja ze środkami unijnymi. Być może, że województwo będzie aplikować o środki do rządu - mówił burmistrz.

Dyrektor wydziału Arkadiusz Grobelski powiedział, że to są szacunkowe kwoty, a już dokładne określi to rzeczoznawca, na podstawie których będą wypłacane odszkodowania właścicielom gruntów.

Dyrektor Grobelski zapewnił, że wszyscy mieszkańcy zostali poinformowani przez Urząd Wojewódzki, że prowadzi on postępowanie w oparciu o ZRiD. Dodał, że część mieszkańców przychodziła do ratusza po informacje, udzielał to co mógł, ale po szczegółowe informacje mieszkańcy muszą udawać się do Urzędu Wojewódzkiego. - Trwa postępowanie i każdy może się zapoznać z dokumentami w Urzędzie Wojewódzkim - mówił dyrektor Grobelski.

NIE MA TERMINÓW, TYLKO PŁACĄ

- Rozumiem, że tą uchwałę panie burmistrzu trzeba podjąć błyskawicznie, bo oni tam nie mają z czego żyć i te pieniądze trzeba przekazać - ironicznie pytał radny Przemysław Majcherkiewicz. Burmistrz tłumaczył, że wojewoda jest już na etapie końcowym wydawania decyzji o ZRiD i gmina otrzymała już zapytanie, czy są w budżecie zabezpieczone pieniądze na wypłatę odszkodowań.

Radny Karol Nawrot pytał, czy w podpisanym porozumieniu jest podany jakiś termin, kiedy to wszystko miałoby się zakończyć, czy jest jakiś roboczy harmonogram kolejnych etapów prac przy obwodnicy. Burmistrz mówił, że najwcześniej obwodnica będzie budowana w 2023 roku, ale uzależnione to jest od dofinansowania unijnego. - W porozumieniu nie ma żadnej daty - zapewniał burmistrz.

.Burmistrz tłumaczył, ze w przypadku obwodnicy gmina nie ma żadnego wpływu na wycenę działek. - My tylko płacimy - mówił burmistrz.

SŁABO TO WIDZI

- Znowu powiecie, że Majcherkiewicz to malkontent, ale ja to słabo widzę. Dlatego, że od kilkunastu lat walczymy i remont drogi nr 254, która do dzisiaj nie jest zrobiona nawet odcinkami po najgorszych miejscach. Jak można dawać pieniądze, jak nie ma działań z tamtej strony - pytał radny Majcherkiewicz.

OD BAGNA CZY OD FIGURY

Radna Lech pytała, od której strony będzie budowana obwodnica, czy od strony ronda, czy od strony figury w Żabnie. - To jest istotne, dlatego, że ja obawiam się, iż inwestor jak wejdzie na te bagna przez rzekę Pannę, to utopi te pieniądze i dalej nie pójdzie. Inwestycja będzie nieskończona. Jeżeli natomiast zaczną od figury, to zrobi bo tu teren jest dobry, to utrudnią tylko rolnikom prace, bo jak dojdą do bagien, to wszystko stanie. Takie wątpliwości mają też rolnicy i mieszkańcy - mówiła.

KTO JAK GŁOSOWAŁ

W głosowaniu 14 radnych było za przekazaniem 1.000.000 zł dla marszałka - Łukasz Drzazgowski, Łukasz Gapiński, Zofia Gąsior, Waldemar Krystkowiak, Ewa Kwit, Wioleta Michalak, Paweł Molenda, Robert Przepiórka, Stanisław Radtke, Stanisław Redmann, Zbigniew Spólnik, Małgorzata Staniek, Grzegorz Stochliński i Ewa Szarzyńska., 4 radnych głosowało przeciw - Katarzyna Barczak, Karol Nawrot, Barbara Lech i Małgorzata Źrałka, 2 osoby wstrzymały się od głosu - Przemysław Majcherkiewicz i Maria Malczewska a Alina Dobersztyn nie brała udziału w głosowaniu.

Po głosowaniu burmistrz mówił: - Jedyną szansa jest polityka faktów dokonanych, stawianie Urzędu Marszałkowski przed decyzjami, które państwo dzisiaj podjęliście. Jeżeli nie będzie zewnętrznego dofinansowania, to Urząd Marszałkowski tego nie zrobi, ale my zrobiliśmy kolejny krok. Jeżeli nie będzie tej inwestycji nadal będzie można uprawiać na polach, to co do tej pory. Ale chcemy odzyskać centrum miasta. Dla mnie to jest bardzo ważna sprawa dla życia codziennego w naszym mieście.

Marek Holak, 12 X 2022

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.