Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Dla bezpieczeństwa ludzi i samochodów, którym mogą zrywać się miski olejowe, albo zawieszenia na głębokich koleinach, od Barcina aż do Brzozy obowiązuje ograniczenie prędkości fot. Karol Gapiński

Na modernizację drogi wojewódzkiej nr 254 kierowcy muszą jeszcze poczekać. Na razie doczekali się tylko ograniczenia dopuszczalnej prędkości od Barcina, aż do Brzozy Bydgoskiej, bo stan techniczny drogi nie pozwala już przy zachowaniu bezpieczeństwa jeździć nią szybciej.

Kierowców z Barcina, którzy regularnie podróżują do Bydgoszczy korzystając z drogi wojewódzkiej nr 254, zaskoczył w ostatnich dniach znak, który się pojawił już na rogatkach Barcina i obowiązuje aż do Brzozy Bydgoskiej. Kierowcy ci doskonale wiedzą, w jak złym stanie jest ta droga - w nawierzchni są koleiny. W zasadzie przy krawędziach jezdni mamy do czynienia z długimi na kilometry rynnami, wyżłobionymi przez koła ciężarówek. Jazda samochodem osobowym tą drogą stanowi zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko ludzi, ale też zawieszenia pojazdów. Tam można urwać miskę olejową samochodu.

Kierowcy poruszający się tą trasą z utęsknieniem czekają na modernizację drogi, o której mówiono od wielu lat. Z ostatnich doniesień wynikało, że przebudowa rozpocznie się być może jeszcze w tym roku kalendarzowym, od odcinka między Brzozą Bydgoską a Łabiszynem. Pisaliśmy o tym pod koniec września w obszernym artykule Ciężarówki przez Złotniki Kujawskie, osobowe też przez Rynarzewo. Przebudowa DW 254 z Łabiszyna do Brzozy może zacząć się tej jesieni. Odcinek z Barcina do Łabiszyna miał być jednak modernizowany w drugim etapie. Dlatego teraz kierowcy, widząc znak ograniczenia dopuszczalnej prędkości - bo o nim mowa - do 60 km już na rogatkach Barcina (na wysokości stacji Orlen), zaczęli kierować do nas pytania, czy jednak remont nie zacznie się od razu na całej długości drogi, aż do Brzozy Bydgoskiej? A może chodzi tylko o jakieś naprawy cząstkowe lub po prostu Zarząd Dróg Wojewódzkich ustawiając to ograniczenie tylko potwierdził, że zdegradowaną pod względem technicznym drogą już się nie da bezpiecznie jeździć z prędkością powyżej 60 km/h?

REKLAMA

Spytaliśmy o to Michała Sitarka, rzecznika Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Okazało się, że rzeczywiście ograniczenie prędkości zostało wprowadzone na całym odcinku z Barcina do Brzozy, a jest to prawie 25 km, czyli niemalże połowa długości całej DW 254 (z Brzozy do Wylatowa mierzy ona 53 km).

- Ze względu na stan nawierzchni jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych podjęta została decyzja o wprowadzeniu ograniczeń prędkości na trasie Barcin-Łabiszyn-Brzoza do 60 km/h. Z wnioskami w tej sprawie zwracali się m.in przedstawiciele samorządów lokalnych. Równocześnie jeszcze w tym miesiącu spodziewamy się otrzymania pierwszej decyzji ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej) na przebudowę pierwszego odcinka trasy z Brzozy do granic Łabiszyna. Umożliwi to przekazanie wykonawcy placu budowy. Umowy na przebudowę dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 254 zostały podpisane w trybie zaprojektuj i wybuduj jesienią 2020 (do Łabiszyna) i wiosną 2021 roku (do Barcina). Na oba zadania Urząd Marszałkowski zabezpieczył ponad 100 mln zł. Pozwolą one gruntownie przebudować odcinki tej drogi o łącznej długości ponad 22 kilometrów. Zaplanowano m.in wzmocnienie jezdni oraz nowe elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu (takie jak pobocza, oświetlenie przejść dla pieszych, odcinki chodników i dróg rowerowych, rondo w Łabiszynie, aktywne znaki, bariery w miejscach niebezpiecznych, wyspy spowalniające ruch itp.) - przekazał Michał Sitarek.

Karol Gapiński, 8 XI 2022

 

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.