Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Mieszkańcy Nowego Dąbia sprawdzają, jak będzie wyglądać wyjazd z ich miejscowości na drogę wojewódzką fot. Remigiusz Konieczka

Całkowite zamknięcie odcinka drogi z Łabiszyna do Kobylarni dla ciężarówek i częściowo dla samochodów osobowych, objazdy przez Murczyn, Barcin i Inowrocław do Brzozy, wyłączenie z ruchu głównej ulicy w Łabiszynie. To najważniejsze utrudnienia związane z remontem drogi wojewódzkiej 254.

Co prawda oficjalny komunikat mówił o tym, że droga wojewódzka 254 będzie zamknięta od 23 stycznia, jednak wykonawca tej drogi, mianowicie firma Transpol, przygotowuje się do fizycznego wprowadzenia zmian w organizacji ruchu i zmiany mają być wprowadzone od 30 stycznia. Teraz są montowane znaki informujące o objazdach. We wtorek 24 stycznia w Łabiszyńskim Domu Kultury zostało zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, na którym obecni byli przedstawiciele wykonawcy, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

 

Spotkanie w Łabiszyńskim Domu Kultury cieszyło się dużym zainteresowaniem fot. Remigiusz Konieczka

 

ZAMKNIĘCIE DROGI

Najważniejsza informacja związana z rozpoczynającą się inwestycją i zmianami w organizacji ruchu dotyczy zamknięcia dla ruchu pojazdów powyżej 3,5 tony odcinka między Łabiszynem a Kobylarnią. Ten odcinek ma być zamknięty także dla pojazdów osobowych, których kierowcy będą chcieli dojechać np. z Barcina do Bydgoszczy. Wszystkie te pojazdy będą kierowane na objazdy. Natomiast odcinek zamknięty będzie udostępniony dla ruchu lokalnego, czyli dla mieszkańców, komunikacji publicznej i dla pojazdów, które jadą docelowo na posesje, położone przy tej drodze.

Wykonawca uruchomi objazdy z Brzozy drogą krajową nr 25 przez Inowrocław, a potem drogą wojewódzką 251 przez Pakość, Barcin i Murczyn do Łabiszyna. Z kolei objazd powrotny z Łabiszyna do Brzozy będzie możliwy przez Murczyn, Barcin, Pakość, Inowrocław do drogi krajowej nr 25.

ZAKRES ROBÓT BUDOWLANYCH

Od Brzozy do Olimpina wykonane będą zwężenia, ale zostanie utrzymany ruch dwukierunkowy. Zostanie tam wyznaczony dodatkowy pas ruchu, po którym będą się poruszać pojazdy. Podczas prowadzenia prac jeden z istniejących pasów zostanie wyłączony. Żeby utrzymać ruch dwukierunkowy, drogowcy wybudują pas dodatkowy. Po zakończeniu jednego pasa, analogiczna sytuacja nastąpi z drugim pasem i ruch zostanie przesunięty na drugą stronę i drugi dodatkowy pas.

Od mostu w Olimpinie do Kobylarni prace będą prowadzone na zasadzie mijanek. Zamknięcie drogi 254 nastąpi za zakładem w Kobylarni do rejonu skrzyżowania z drogą 246 na Szubin. Od mostu w Olimpinie do samego Łabiszyna będzie uruchomione kierowanie ruchem m.in. przez sygnalizację świetlną.

Mosty na Noteci i Górnym Kanale Noteckim w Obórzni i Antoniewie nie zostaną przebudowane. Mają być wyremontowane. Nie będą również poszerzone. Przejezdność mostów ma być utrzymana.

PRZEJAZD PRZEZ ŁABISZYN

Firma Transpol będzie również prowadzić prace w samym Łabiszynie, ale jeszcze nie teraz. Przypomnijmy, że ze względu na uwagi mieszkańców dotyczące postawienia przy ul. Bydgoskiej w Łabiszynie ekranów akustycznych, inwestycja została podzielona na dwie części.

Pierwsza część od Brzozy do skrzyżowania z drogą 246 będzie realizowana teraz. Druga część od wspomnianego skrzyżowania do skrzyżowania przy Dino w Łabiszynie będzie wykonywana później. Na pierwszą część zezwolenie wydał wojewoda 5 stycznia. Na drugą część jeszcze nie, bo - ze względu na rezygnację z ekranów akustycznych - prowadzona jest ponowna ocena oddziaływania na środowisko. Po uzyskaniu ZRID-u na tą część wykonawca przystąpi do prac budowlanych. Termin ich rozpoczęcia nie jest jeszcze znany.

Niemniej na spotkaniu w Łabiszynie kierownik budowy Sławomir Jułga z firmy Transpol omówił organizację ruchu jaka będzie obowiązywała podczas budowy w samym Łabiszynie. Prace będą prowadzone w trzech etapach. Pierwszy - od skrzyżowania z ul. Szubińską do skrzyżowania z ul. Mickiewicza, drugi - od ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Cmentarną i trzeci - od ul. Cmentarnej do skrzyżowania przy Dino.

W pierwszej kolejności ma być wykonywana kanalizacja deszczowa na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Cmentarnej i zostanie on zamknięty. Pod koniec marca lub na początku kwietnia zostanie zamknięty odcinek od ul. Cmentarnej do hotelu. Przy Dino ma zostać zorganizowany zjazd na drogę w kierunku Oporowo i Lubostroń. Przy zamkniętym przejeździe przez Łabiszyn dla ciężarówek i pojazdów tranzytowych będzie możliwy objazd drogą 254 Łabiszyn - Barcin. Niestety, żeby dostać się z jednej strony Łabiszyna na drugą, trzeba będzie korzystać z objazdu drogami wojewódzkimi. Mieszkańcom będzie umożliwiony wjazd przez remontowane odcinki. Kierowcy pojazdów osobowych z gminy Łabiszyn będą mogli skorzystać z innych dróg. Sławomir Jułga wyjaśnił, że wykonawca musiał organizację ruchu oprzeć o drogi wojewódzkie i stąd takie, a nie inne objazdy.

 

Sławomir Jułga powiedział, że próba ominięcia objazdów i przejazd przez remontowany odcinek będzie czasowo nieopłacalna fot. Remigiusz Konieczka

 

POJAZDY ZWERYFIKUJE POLICJA

- Jeżeli ktoś z państwa mieszka wzdłuż odcinka, który przebudowujemy, to będzie miał prawo wjechać i dojechać do swojej posesji. To samo dotyczy dostarczania różnych materiałów. De facto ruch docelowy zostanie utrzymany. Naszym celem jest wyeliminowanie pojazdów, które przejeżdżają jadąc choćby do Bydgoszczy. Utrudnienia na tym zamkniętym odcinku będą spore, więc próba przejazdu przez ten odcinek dla tych, którzy będą chcieli być sprytniejsi, czasowo będzie nieopłacalna. Łatwiej będzie korzystać z objazdu - mówi Sławomir Jułga.

Na spotkaniu mieszkańcy dopytywali jak będzie prowadzona weryfikacja pojazdów chcących wjechać na zamkniętą drogę. Sławomir Jułga powiedział, że na razie nie ma w planach wprowadzenia przepustek czy zezwoleń. Zależy to od sytuacji jaka będzie na placu budowy. Jeśli nieuprawnieni kierowcy będą nagminnie wjeżdżać na wyłączony z ruchu odcinek, wówczas będzie wzywana policja lub Inspekcja Transportu Drogowego.

Andrzej Bojko ze Smogorzewa pytał jak dotrzeć do Łabiszyna w sytuacji, gdy jednocześnie zostanie zamknięty odcinek od ul. Szubińskiej do Kobylarni i odcinek przy kościele w samym Łabiszynie. Oba dojazdy ze Smogorzewa będą dla niego zamknięte. Usłyszał, że dojazd docelowy będzie możliwy.

Piotr Kowalkowski z Nowego Dąbia zapytał dlaczego wyjazd na drogę wojewódzką w Nowym Dąbiu będzie zamknięty. Mieszkańcy od 1,5 roku zwracali uwagę na to, że wyjazd nie powinien być zamykany. Burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek wyjaśnił Pałukom, że pierwotnie w tym miejscu miało powstać rondo, ale ze względu na koszty i na konieczność zmiany osi jezdni od tego rozwiązania odstąpiono. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich wyjaśnili, że ulica zostanie zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Włączenie się do ruchu pojazdów jest utrudnione ze względu na łuk drogi. Mimo lustra wjazd na drogę wojewódzką jest trudny. Mieszkańcy będą mogli wyjechać drogą zlokalizowaną bliżej Łabiszyna. Gmina Łabiszyn ten odcinek wyremontuje w tym roku.

Najważniejsze prace budowlane na odcinku Łabiszyn - Brzoza mają się zakończyć w tym roku.

Remigiusz Konieczka, 26 I 2021

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.