Do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta jego obowiązki będzie pełnić osoba wyznaczona przez premier Beatę Szydło, która wskaże komisarza.

Niespodziewana śmierć wójta gminy Jeziora Wielkie Zbysława Woźniakowskiego spowodowała zamieszanie w jeziorańskim samorządzie.
- Urząd funkcjonuje tak, jak powinien i mieszkańcy są przez nas obsługiwani - powiedziała zastępca wójta Grażyna Leśniewska. Zapewnia też, że Urząd spokojnie czeka na decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie powołania komisarza tymczasowo pełniącego obowiązki wójta. Komisarz wyborczy na podstawie dokumentów potwierdzających śmierć wójta podejmie decyzję o wygaśnięciu jego mandatu. Wraz z wygaśnięciem mandatu wójta uprawnienia traci również jego zastępca. Postanowienie musi zostać przekazane do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta jego obowiązki będzie pełnić osoba wyznaczona przez premier Beatę Szydło, która wskaże komisarza. Kandydata przedstawi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Dopiero po powołaniu komisarza, premier podejmie decyzję, kiedy w Jeziorach Wielkich odbędą się wybory nowego wójta. Nastąpi to jednak nie później niż 90 dni od zwolnienia stanowiska, czyli w tym przypadku śmierci wójta.
Na chwilę obecną wszystkie sprawy gminy prowadzi ustanowiona przez wójta zarządzeniem z 12 maja jego zastępca, sekretarz gminy Grażyna Leśniewska. Jest to doświadczony samorządowiec, bo przez czas choroby zastępowała wójta na stanowisku, była też jego najbliższym współpracownikiem. Teraz wszystko w rękach premier Beaty Szydło - czy do wyborów w 2018 roku to Grażyna Leśniewska będzie pełnić rolę komisarza, czy odbędą się przedterminowe wybory, które wyłonią nowego gospodarza gminy. Gdyby decyzją premier Grażyna Leśniewska zastępowała do wyborów wójta, to pełniłaby te obowiązki na zasadzie zarządcy komisarycznego. Komisarz miałby jednak ograniczone kompetencje, szczególnie finansowe. To, ile czasu ewentualnie komisarz będzie rządził gminą, zależy też od radnych, bo Rada może przyjąć uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów. Jesienią przyszłego roku i tak kończy się obecna kadencja, więc radni muszą rozważyć, czy jest sens wybierać nowego wójta na okres krótszy niż rok. Na podjęcie takiej decyzji radni mają 30 dni od momentu wygaszenia mandatu wójta. Jeżeli będzie uchwała o przeprowadzeniu wcześniejszych wyborów, wybór nowego wójta mógłby się odbyć na przełomie grudnia i stycznia.

Paweł Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1336 (38/2017)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.