fot. Damian Stawski

Taki pomysł forsuje od kilku dni starosta Bartosz Nowacki. Spotkał się już w tej sprawie z dyrektorami zainteresowanych szkół. Jutro w środę spotyka się z nauczycielami w ZPS Szerzawy i w MOW Bielice.

Powraca w ostatnich dniach sprawa funkcjonowania szkolnictwa specjalnego na terenie powiatu mogileńskiego. Ostatnią forsowaną kilka miesięcy temu propozycją przez starostę Bartosza Nowackiego i Zarząd Powiatu Mogilno było przeniesienie do Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach - Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Bielic. O takim możliwym rozwiązaniu dyskutowano podczas komisji i na sesjach. Raptem sprawa ucichła. Od tego czasu, ani na komisjach ani podczas sesji starosta nie zgłaszał żadnych innych propozycji rozwiązań.

Od kilku dni pojawiła się niespodziewanie nowa koncepcja reformy szkolnictwa specjalnego. Jutro, w środę 12 lutego starosta Nowacki ma się spotkać podczas Rady Pedagogicznej ZPS Szerzawy z pracownikami i tam ją przedstawi. Po tym spotkaniu pojedzie do Bielic i tam przedstawi swoje propozycje kadrze MOW-u.

Z naszych informacji wynika, że szkolnictwo specjalne - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Szerzaw ma zostać przeniesiony do Strzelna i połączony z SOSW przy ul. Parkowej. Natomiast w Szerzawach ma pozostać Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii oraz znajdzie się tutaj MOW przeniesiony z Bielic.

Skąd wziął się pomysł na tak rewolucyjne zmiany? Kiedy mają nastąpić? Gdzie tkwi początek operacji pod nazwą przeniesienie Szerzaw do Strzelna? Gdzie ulokowany ma być nowy ośrodek w Strzelnie? Czy zanosi się na protesty nauczycieli, czy operacja zostanie przeprowadzona przez Bartosza Nowackiego bez większego oporu społecznego? Jak na te zmiany zapatruje się większość koalicyjna KO+SLD w powiecie? Czy to działanie ekonomiczne czy czysto polityczne?

Piszemy o tym szerzej w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej, w czwartek 13 lutego.

Damian Stawski, 11 II 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.