Sesja Rady Miejskiej Mogilna w grudniu 2006 roku w sali MDK przy Rynku 10   fot. Marek Holak

Ze względu na pandemię koronawirusa, świętowanie wyborów 27 maja 1990 roku w gminach ziemi mogileńskiej zostało ograniczone do minimum, albo zostało przeniesione na jesień.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do Rad Gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Dzień 27 maja obchodzony jest jako dzień pracowników samorządowych.

Sprawdziliśmy, jak w czasie pandemii samorządy ziemi mogileńskiej obchodzą ten dzień.

GMINA STRZELNO

Dla uczczenia 30. rocznicy wolnych wyborów samorządowych, w środę, 27 maja o 12.30 w sali obrad Urzędu Miejskiego w Strzelnie odbyło się spotkanie burmistrza Dariusza Chudzińskiego z kierownikami wydziałów ratusza i jednostek podległych gminie. Gościem specjalnym będzie Elżbieta Piniewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas spotkania włodarz gminy wraz z panią przewodniczącą podziękują samorządowcom za pracę na rzecz lokalnej społeczności. Szerzej tutaj.

GMINA TRZEMESZNO

27 maja o 10.00 swe obrady podczas sesji zdalnej rozpoczęła Rada Miejska w Trzemesznie. Została podjęta uchwała w sprawie upamiętnienia 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego. Natomiast o 18.00 w trzemeszeńskiej bazylice odbyła się msza św. w intencji samorządu, zamówiona przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Trzemeszna Benedykta Nitkę.

GMINA MOGILNO

Jeszcze przed wybuchem pandemii, w Mogilnie planowane były obchody z okazji 30. rocznicy samorządu. Po uzgodnieniach między burmistrzem Leszkiem Duszyńskim a przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Molendą, zostały wstępnie przeniesione na jesień.


Magdalena Lachowicz, Marek Holak, 27 V 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.