Kamienica w Mogilnie, gdzie zawisła flaga białoruska   fot. Marek Holak

Na kamienicy przy pl. Wolności w Mogilnie (tam gdzie jest Zakład Zegarmistrzowski) pojawiła się biało-czerwono-biała flaga.

Wywiesili ją Maria i Krzysztof Witczakowie - solidarni z mieszkańcami Białorusi walczącymi z reżimem Łukaszenki o wolność kraju i o demokratyczne swobody. Na swoim profilu facebookowym praktycznie codziennie Krzysztof Witczak zamieszcza bardzo ciekawe posty związane z sytuacją na Białorusi. Flaga wzbudza u mieszkańców Mogilna zaciekawienie, choć w pierwszej chwili niewielu zwraca na nią uwagę, bo kolorami zbliżona jest do flagi polskiej.

Biało-czerwono-biała flaga Białorusi jest historyczną flagą tego kraju, przyjętą w 1918 roku. Jest symbolem kraju na emigracji, była obowiązującą flagą Białorusi w latach 1991-1995, po rozpadzie ZSRR. Obecnie używana jest przez demokratyczną i niepodległościową część społeczeństwa. Nie jest uznawana przez reżim Łukaszenki.

Marek Holak, 14 VIII 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.