Rodzina: Viktoria Vorobiova, Piddubny Dmytro oraz Kyrylo Vorobiov z  Łucka   fot. Pawel Lachowicz

W trzecim dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, 26 lutego do Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu (gm. Jeziora Wielkie) przybyła rodzina: Viktoria Vorobiova, Dmytro Piddubny oraz Kyrylo Vorobiov.

REKLAMA

Viktoria Vorobiova, Dmytro Piddubny oraz Kyrylo Vorobiov dotarli z miejscowości Łuck, leżącej niecałe 200 kilometrów od przejścia granicznego w Dorohusku. To przejście graniczne można przekroczyć wyłącznie samochodem. Co jakiś czas pojawiają się tam również autobusy. Rodzina przekroczyła granicę wczoraj w piątek 25 lutego wieczorem. Dzisiaj w sobotę 26 lutego około 17.00 zostali zakwaterowani w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu.

Jest to miejsce, które burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński wskazał, jako miejsce schronienia dla Ukraińców. W załączonym filmiku Viktoria i Dmytro opowiadają jak znaleźli się w Polsce i co dzieje się na Ukrainie.

 

Viktoria Vorobiova i Dmytro Piddubny opowiedzieli reporterowi Pałuk jak wyjechali z Łucka, przekroczyli granicę w Dorohsku i dotarli do Przyjezierza fot. Paweł Lachowicz

 

Jutro, w niedzielę 27 lutego do ZAZ w Przyjezierzu przybędą jeszcze 4 rodziny. Burmistrz zapewnia, że gmina Strzelno udzieli schronienia tylu uchodźcom, na ile pozwolą warunki lokalowe i możliwości Strzelna. W przyszłym tygodniu MGOPS w Strzelnie po konsultacji ze sztabem kryzysowym kierowanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza wyda komunikat, w jaki sposób będzie można wesprzeć uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W sumie w Zakładzie Aktywności Zawodowej, jak mówi burmistrz przygotowanych jest 20 miejsc, które czekają na uchodźców. Poza tym 20 mieszkań przygotowała firma Jamox ze Strzelna i kilka lokali Roman Dobrzyński ze Sławska Dolnego. Są też firmy, które zadeklarowały wyżywienie dla uchodźców. Wszystkie prace koordynuje MGOPS w Strzelnie.

Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska w czwartek, 3 marca.

Film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 26 II 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.