Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Burmistrz Dariusz Chudziński może być zadowolony, w budżecie gminy odnotowano znaczną nadwyżkę fot. Magdalena Lachowicz

20 lipca w Strzelnie odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której został przedstawiony i zatwierdzony Raport o stanie Gminy Strzelno za 2021 rok. Była pozytywna ocena pracy burmistrza ze strony przewodniczącego komisji rewizyjnej, ale też krytyczne uwagi jednego z radnych odnośnie polityki śmieciowej.

REKLAMA

Po pierwsze, była to sesja absolutoryjna podsumowująca pod względem finansowym pracę burmistrza za rok 2021. Była to bardzo ważna sesja oparta o szereg opinii, m.in. przedstawiciela Ministerstwa Finansów na terenie naszego województwa, czyli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Była to też sesja, na której po raz czwarty w historii radni udzielali wotum zaufania burmistrzowi i przyjmowali raport o stanie gminy. Raport ów, przygotowany przez gminę Strzelno, odzwierciedla nałożone przez ustawodawcę wymogi formalne i zawiera dane dotyczące realizacji zadań określonych w ustawie o samorządzie gminnym, realizację zadań w sferze władztwa i zarządzania, realizację polityk, programów i strategii, realizację zadań własnych oraz realizację budżetu obywatelskiego.

JEDEN WSTRZYMUJĄCY SIĘ

Zgodnie z wymogami ustawy burmistrz Dariusz Chudziński już wcześniej przedstawił radnym opracowany raport o stanie gminy. Debata nad raportem trwała podczas wspólnych posiedzeń komisji Rady Miejskiej oraz podczas sesji. Radni w swoich wystąpieniach podkreślali, że taki dokument jest potrzebny, został dobrze przygotowany i przedstawia stan realizacji zadań przez Urząd Miejski i jednostki organizacyjne gminy w 2021 roku. Radny Remigiusz Koprowski zwracał uwagę na zawarty w raporcie opis związany ze stanem bezrobocia na terenie gminy, wskazywał na fakt, że wiele zakładów pracy zostało zamkniętych. Natomiast radny Piotr Pieszak zauważył rosnące koszty utrzymania Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu.

Po zakończeniu debaty obecnych na sesji 12 radnych udzieliło burmistrzowi wotum zaufania, natomiast radny Piotr Pieszak wstrzymał się od głosu (w sesji nie uczestniczyli radni: Piotr Cieślik i Ryszard Chudziński).

JEDNOGŁOŚNIE ZA ABSOLUTORIUM

Drugim ważnym punktem porządku obrad było udzielenie absolutorium urzędującemu burmistrzowi. Radni i w tej sprawie byli jednogłośni. Głosowanie poprzedziła dyskusja, a wcześniej omówione zostało sprawozdanie z wykonania budżetu oraz sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Obydwa sprawozdania zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisje Rady Miejskiej.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Remigiusz Koprowski powiedział, że jest zadowolony z rozwoju gminy. - To moim zdaniem zasługa wszystkich mieszkańców gminy, którzy udali się do urn wyborczych w 2018 roku. Dlaczego? Bo to właśnie państwo, mieszkańcy gminy wybrali takich radnych, takiego burmistrza, których głównym celem jest rozwój i dobro naszej gminy. Nie zawsze jest sielanka i jest pięknie. Wśród radnych są też kontrowersje, czasami spieramy się co zrobić szybciej, a co później. Ale na tym rzecz polega, bo te kontrowersje dają nam to, że mamy burzę mózgów i każdy coś ciekawego dołoży. Te rzeczowe rozmowy o stanie gminy są jak najbardziej wskazane. Ja życzę sobie osobiście, by nadal tak było, by nadal tak się działo, by nasze miasto i gmina upiększały się - mówił radny Koprowski.

Najwięcej uwag do wykonania budżetu miał radny Piotr Pieszak fot. Magdalena Lachowicz

KONTROLOWAĆ, NIE WYCHWALAĆ

Radny Piotr Pieszak po wystąpieniu Remigiusza Koprowskiego stwierdził, że ten wygłosił niemal przemówienie wyborcze, a jego zdaniem było to trochę nie na miejscu. Tym bardziej, że radny Koprowski jest przewodniczącym komisji rewizyjnej, a komisja jest po to, żeby kontrolować burmistrza, a nie go wychwalać.

Wskazał, że pod opinią komisji budżetu i finansów nie ma jego podpisu, gdyż nie zdążył tego zrobić. Jako przewodniczący komisji budżetu i finansów ma pewne zastrzeżenia co do wykonania budżetu gminy. Jego zastrzeżenia budziły na przykład sprawy związane z przetargami czy wydatkowaniem środków z GKRPA, czyli tzw. alkoholówki. Sugerował zwiększenie kontroli zakładów budżetowych gminy. Poruszył też bardzo ważną kwestię związaną z gospodarką śmieciową na terenie gminy.

- Wniosek naszej komisji jest daleko idący. Nie jestem zwolennikiem tego, żeby opłaty za śmieci rosły, bo jak ustaliliśmy na komisjach, największym problemem jest to, że znaczna część mieszkańców nie złożyła w ogóle deklaracji śmieciowej i za śmieci nie płaci. Jest to około 1.500 osób. Według raportu gminę zamieszkuje 11.300 mieszkańców, a złożonych deklaracji było 9.600, czy nawet 9.200 tam było. Efekt jest taki, że za te prawie 2.000 osób ktoś musi ponieść koszty i kończy się to podwyżkami. Uważam, że powinniśmy iść w tym kierunku, by tych osób, które oszukują, było mniej. Wtedy pozostali nie będą musieli mieć podnoszonych kosztów za śmieci - zaznaczył radny Pieszak.

Radny Remigiusz Koprowski (z lewej) jest zadowolony z pracy radnych i burmistrza fot. Magdalena Lachowicz

Ostatecznie jednak komisja budżetu i finansów pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu.

Po głosowaniu radnych burmistrz powiedział: - Dziękuję za ciężką pracę radnym Rady Miejskiej, kierownikom i pracownikom Urzędu Miejskiego w Strzelnie. To wasze święto. Robimy razem kawał dobrej, samorządowej roboty. Jesteście wielcy. Bo Strzelno, to wielka rzecz - podsumował burmistrz Chudziński.

Magdalena Lachowicz, 21 VII 2022

Polityka: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Polityka

Więcej: Polityka

loading...
Więcej: Polityka

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.