Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Sołtyska Cienciska Jadwiga Pankowska (z lewej) i sołtys Bożejewic Marek Kwiatkowski (z prawej) są również radnymi Rady Miejskiej w Strzelnie fot. Magdalena Lachowicz

W Polsce spotykamy trzy modele długości kadencji sołtysa: wybieramy ich na czteroletnią lub pięcioletnią kadencję, istnieją ponadto takie zapisy w statutach, które mówią o  tym, iż kadencja sołtysa oraz rady sołeckiej trwa tyle, ile kadencja rady gminy. Często w statutach zdarzają się też zapisy o tym, że wybory sołtysa odbyć się powinny w ciągu 60-90 dni lub 3-6 miesięcy po wyborach samorządowych. 

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

W związku z tym nie we wszystkich gminach powiatu mogileńskiego w tym roku odbędą się wybory sołtysów i rad sołeckich. Na przykład w gminie Jeziora Wielkie już przy ostatnich wyborach samorządowych zmieniono statuty sołectw i w tej gminie wybory sołtysa odbywają się nie później niż 3 miesiące po wyborach samorządowych. Zatem kadencja obecnych sołtysów upłynie tam dopiero pod koniec 2024 roku. W gminie Strzelno i gminie Trzemeszno takowych zmian wcześniej nie wprowadzono, w związku z tym wybory w tych gminach muszą odbyć się najpóźniej wiosną tego roku. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzemesznie radni rozmawiali na temat sołeckich wyborów. Ustalono, że decyzja w tej sprawie zapadnie w lutym. Warto zauważyć, że sołtysi są jednostką pomocniczą gminy i ich kadencja nie jest obligatoryjnie połączona z kadencyjnością samorządową. Ich kadencja w żaden sposób nie wynika z ustawy o samorządzie gminnym, ani z kodeksu wyborczego. Mówi się nawet że dobrze by było, żeby te kadencje się mijały, bo wówczas nie będzie żadnych zależności, ani prób podporządkowywania sobie sołtysów. Sołtysi będą bardziej niezależni i bardziej samodzielni. Jednak w praktyce często zdarza się tak, że sołtysi są jednocześnie radnymi gminnymi. Tak jest na przykład w gminie Strzelno, gdzie na 15 radnych, aż 7 jest jednocześnie sołtysami, a przewodniczący Rady Miejskiej jest zarazem przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 4 w Strzelnie.

W związku z tym, że statuty sołectw w gminie Strzelno nie zostały zmienione, a ich statuty stanowią, że kadencja trwa 4 lata, z dniem 7 marca upływa kadencja jednostki pomocniczej gminy i zachodzi konieczność zarządzenia wyborów sołtysów oraz rad sołeckich. Wybory rozpoczęły się na terenie wszystkich 23 sołectw 26 stycznia i zakończą się 21 marca. Ponadto odbędą się także wybory przewodniczących Zarządów Osiedli w mieście, ale ich daty nie zostały jeszcze ustalone. Kadencja nowo wybranych sołtysów i rad sołeckich potrwa kolejne 4 lata i zakończy się w 2026 roku. Oznacza to, że do jesieni przyszłego roku sołtysi i rady sołeckie w gminie będą współpracowały z obecnym burmistrzem, a po przyszłorocznych wyborach-  z wybraną nową władzą samorządową (być może z tym samym burmistrzem, ale to czas pokaże).

 

Sołtys Książa Ryszard Bednarski fot. Magdalena Lachowicz

 

26 stycznia odbyły się wybory w sołectwie Ciencisko. Na 196 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 28 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszono tylko jedną kandydaturę, ustępującej sołtys Jadwigi Pankowskiej, która wybrana została jednogłośnie. Do Rady Sołeckiej weszli mieszkańcy: Grzegorz Kopinski, Natalia Kędzierska, Radosław Bosiacki, Justyna Wojcieszak, Andrzej Lipiński. Po ukonstytuowaniu na przewodniczącego Rady Sołeckiej wybrano Grzegorza Kopinskiego.

27 stycznia wybory odbyły się z kolei w sołectwie Bożejewice. Na 351 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 72 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszono trzy kandydatury. Marek Kwiatkowski otrzymał 27 głosów, Paweł Pamfil - 24 głosy, a Katarzyna Pamfil - 20 głosów. Sołtysem wybrany został ponownie Marek Kwiatkowski, a w skład Rady Sołeckiej weszli: Paweł Pamfil, Sebastian Bonder, Patryk Pindel, Janusz Pamfil, Adam Mazur. Przewodniczącym Rady Sołeckiej został Paweł Pamfil.

30 stycznia wybory odbyły się w sołectwie Książ - najmniejszym sołectwie gminy. W spotkaniu uczestniczyło 8 mieszkańców na 24 uprawnionych do głosowania. Na sołtysa jednogłośnie wybrano ponownie Ryszarda Bednarskiego, który będzie pełnił funkcję sołtysa czwartą kadencję. Do Rady Sołeckiej wybrani zostali: Marcin Bednarz, Andrzej Burzyński, Halina Adamczyk, Grzegorz Mateńko i Władysław Kopeć. Przewodniczącym Rady Sołeckiej został sołtys Ryszard Bednarski.   

31 stycznia wybory odbyły się w sołectwie Wronowy. Na 278 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 61 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszone zostały 3 kandydatury: Henryki Szałkowskiej, Magdaleny Nawrockiej i Haliny Karpińskiej. W głosowaniu udział wzięło 61 osób, dwa oddane głosy były nieważne. W drodze tajnego głosowania sołtyską została wybrana Halina Karpińska (45 głosów), która pokieruje sołectwem pierwszą kadencję. Magdalena Nawrocka otrzymała 2 głosy, a Henryka Szałkowska 12 głosów. Do Rady Sołeckiej mieszkańcy wybrali: Magdalenę Nawrocką, Martę Konieczkę, Jacka Modrzejewskiego, Piotra Nowińskiego i Tomasza Kluczyńskiego. Przewodniczącą Rady Sołeckiej wybrana została Magdalena Nawrocka.

 W środę, 1 lutego tuż po oddaniu artykułu do druku zebrania sołeckie odbyły się w Mirosławicach i Kijewicach.

 

Nowa sołtyska Wronowych Halina Karpińska fot. Magdalena Lachowicz

 

Kolejne zebrania wyborcze na terenie gminy Strzelno odbędą się:

Bronisław – 2 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Markowice – 6 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Wymysłowice – 7 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Młynice – 8 lutego o 19.00 (świetlica wiejska w Młynach)

Młyny – 9 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Strzelno Klasztorne – 15 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Niemojewko – 16 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Jeziorki – 20 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Rzadkwin – 21 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Górki – 22 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Stodoły – 23 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Sławsko Dolne – 28 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)

Żegotki – 13 marca o 18.00 (świetlica wiejska)

Łąkie – 14 marca o 18.00 (świetlica wiejska)

Bławaty – 15 marca o 18.00 (świetlica wiejska)

Ciechrz – 20 marca o 18.00 (świetlica wiejska)

Ostrowo – 21 marca o 18.00 (świetlica wiejska)

Magdalena Lachowicz, 1 II 2023

Polityka: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Polityka

Więcej: Polityka

loading...
Więcej: Polityka

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.