W Polsce spotykamy trzy modele długości kadencji sołtysa: wybieramy ich na czteroletnią lub pięcioletnią kadencję, istnieją ponadto takie zapisy w statutach, które mówią o tym, iż kadencja sołtysa oraz rady sołeckiej trwa tyle, ile kadencja rady gminy. Często w statutach zdarzają się też zapisy o tym, że wybory sołtysa odbyć się powinny w ciągu 60-90 dni lub 3-6 miesięcy po wyborach samorządowych.
W związku z tym nie we wszystkich gminach powiatu mogileńskiego w tym roku odbędą się wybory sołtysów i rad sołeckich. Na przykład w gminie Jeziora Wielkie już przy ostatnich wyborach samorządowych zmieniono statuty sołectw i w tej gminie wybory sołtysa odbywają się nie później niż 3 miesiące po wyborach samorządowych. Zatem kadencja obecnych sołtysów upłynie tam dopiero pod koniec 2024 roku. W gminie Strzelno i gminie Trzemeszno takowych zmian wcześniej nie wprowadzono, w związku z tym wybory w tych gminach muszą odbyć się najpóźniej wiosną tego roku. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzemesznie radni rozmawiali na temat sołeckich wyborów. Ustalono, że decyzja w tej sprawie zapadnie w lutym. Warto zauważyć, że sołtysi są jednostką pomocniczą gminy i ich kadencja nie jest obligatoryjnie połączona z kadencyjnością samorządową. Ich kadencja w żaden sposób nie wynika z ustawy o samorządzie gminnym, ani z kodeksu wyborczego. Mówi się nawet że dobrze by było, żeby te kadencje się mijały, bo wówczas nie będzie żadnych zależności, ani prób podporządkowywania sobie sołtysów. Sołtysi będą bardziej niezależni i bardziej samodzielni. Jednak w praktyce często zdarza się tak, że sołtysi są jednocześnie radnymi gminnymi. Tak jest na przykład w gminie Strzelno, gdzie na 15 radnych, aż 7 jest jednocześnie sołtysami, a przewodniczący Rady Miejskiej jest zarazem przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 4 w Strzelnie.
W związku z tym, że statuty sołectw w gminie Strzelno nie zostały zmienione, a ich statuty stanowią, że kadencja trwa 4 lata, z dniem 7 marca upływa kadencja jednostki pomocniczej gminy i zachodzi konieczność zarządzenia wyborów sołtysów oraz rad sołeckich. Wybory rozpoczęły się na terenie wszystkich 23 sołectw 26 stycznia i zakończą się 21 marca. Ponadto odbędą się także wybory przewodniczących Zarządów Osiedli w mieście, ale ich daty nie zostały jeszcze ustalone. Kadencja nowo wybranych sołtysów i rad sołeckich potrwa kolejne 4 lata i zakończy się w 2026 roku. Oznacza to, że do jesieni przyszłego roku sołtysi i rady sołeckie w gminie będą współpracowały z obecnym burmistrzem, a po przyszłorocznych wyborach- z wybraną nową władzą samorządową (być może z tym samym burmistrzem, ale to czas pokaże).
![]() |
Sołtys Książa Ryszard Bednarski fot. Magdalena Lachowicz |
26 stycznia odbyły się wybory w sołectwie Ciencisko. Na 196 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 28 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszono tylko jedną kandydaturę, ustępującej sołtys Jadwigi Pankowskiej, która wybrana została jednogłośnie. Do Rady Sołeckiej weszli mieszkańcy: Grzegorz Kopinski, Natalia Kędzierska, Radosław Bosiacki, Justyna Wojcieszak, Andrzej Lipiński. Po ukonstytuowaniu na przewodniczącego Rady Sołeckiej wybrano Grzegorza Kopinskiego.
27 stycznia wybory odbyły się z kolei w sołectwie Bożejewice. Na 351 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 72 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszono trzy kandydatury. Marek Kwiatkowski otrzymał 27 głosów, Paweł Pamfil - 24 głosy, a Katarzyna Pamfil - 20 głosów. Sołtysem wybrany został ponownie Marek Kwiatkowski, a w skład Rady Sołeckiej weszli: Paweł Pamfil, Sebastian Bonder, Patryk Pindel, Janusz Pamfil, Adam Mazur. Przewodniczącym Rady Sołeckiej został Paweł Pamfil.
30 stycznia wybory odbyły się w sołectwie Książ - najmniejszym sołectwie gminy. W spotkaniu uczestniczyło 8 mieszkańców na 24 uprawnionych do głosowania. Na sołtysa jednogłośnie wybrano ponownie Ryszarda Bednarskiego, który będzie pełnił funkcję sołtysa czwartą kadencję. Do Rady Sołeckiej wybrani zostali: Marcin Bednarz, Andrzej Burzyński, Halina Adamczyk, Grzegorz Mateńko i Władysław Kopeć. Przewodniczącym Rady Sołeckiej został sołtys Ryszard Bednarski.
31 stycznia wybory odbyły się w sołectwie Wronowy. Na 278 uprawnionych do głosowania w zebraniu uczestniczyło 61 mieszkańców. Na sołtysa zgłoszone zostały 3 kandydatury: Henryki Szałkowskiej, Magdaleny Nawrockiej i Haliny Karpińskiej. W głosowaniu udział wzięło 61 osób, dwa oddane głosy były nieważne. W drodze tajnego głosowania sołtyską została wybrana Halina Karpińska (45 głosów), która pokieruje sołectwem pierwszą kadencję. Magdalena Nawrocka otrzymała 2 głosy, a Henryka Szałkowska 12 głosów. Do Rady Sołeckiej mieszkańcy wybrali: Magdalenę Nawrocką, Martę Konieczkę, Jacka Modrzejewskiego, Piotra Nowińskiego i Tomasza Kluczyńskiego. Przewodniczącą Rady Sołeckiej wybrana została Magdalena Nawrocka.
W środę, 1 lutego tuż po oddaniu artykułu do druku zebrania sołeckie odbyły się w Mirosławicach i Kijewicach.
![]() |
Nowa sołtyska Wronowych Halina Karpińska fot. Magdalena Lachowicz |
Kolejne zebrania wyborcze na terenie gminy Strzelno odbędą się:
Bronisław – 2 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Markowice – 6 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Wymysłowice – 7 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Młynice – 8 lutego o 19.00 (świetlica wiejska w Młynach)
Młyny – 9 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Strzelno Klasztorne – 15 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Niemojewko – 16 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Jeziorki – 20 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Rzadkwin – 21 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Górki – 22 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Stodoły – 23 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Sławsko Dolne – 28 lutego o 18.00 (świetlica wiejska)
Żegotki – 13 marca o 18.00 (świetlica wiejska)
Łąkie – 14 marca o 18.00 (świetlica wiejska)
Bławaty – 15 marca o 18.00 (świetlica wiejska)
Ciechrz – 20 marca o 18.00 (świetlica wiejska)
Ostrowo – 21 marca o 18.00 (świetlica wiejska)
Magdalena Lachowicz, 1 II 2023