Od 1 stycznia 2020 roku każdy przedsiębiorca oraz osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będzie zobowiązana dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy.

Swój mikrorachunek podatkowy można sprawdzić w dwojaki sposób:
- na stronie podatki.gov.pl, korzystając z generatora mikrorachunku podatkowego istnieje możliwość sprawdzenia oraz wydruku mikrorachunku. Generator działa 24h/7, więc można uzyskać swój mikrorachunek w dowolnym momencie, np. korzystając z urządzenia mobilnego (telefonu, tabletu, itd.),
- w dowolnym urzędzie skarbowym.
Aby wygenerować numer lub uzyskać go z urzędu skarbowego, należy wskazać:
- PESEL - jeśli podatnik jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT,
- NIP - jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT, lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.
UWAGA: Wygenerowanie rachunku i jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Nie należy korzystać z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie podatki.gov.pl, w urzędzie skarbowym oraz korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej (tel. 801-055-055, 22-330-03-30).

Danuta Kania, kierownik referatu Referat Obsługi Bezpośredniej Urząd Skarbowy w Żninie, 2 I 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.