Działający przy parafii pw. Św. Trójcy w Strzelnie Klub Dobrego Rolnika wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, 16 marca zorganizowali konferencję poświęconą jakości produktów pochodzenia zwierzęcego Wykorzystanie krajowych źródeł białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów pochodzenia zwierzęcego.

Do wygłoszenia wykładów zaproszono kilku wybitnych specjalistów w wykorzystania źródeł białka w rolnictwie i zdrowiu człowieka. Program konferencji umożliwił wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji, a producentami. W trakcie konferencji na stoisku Kujawskiego Centrum Mikroorganizmów ProBiotics Polska Mateusza Stanka można było nabyć fachową literaturę zachęcającą do stosowania probiotyków w gospodarstwach rolnych i hodowli zwierząt. Sobotnia konferencja zakończyła tegoroczne jesienno-zimowe spotkania w Klubie Dobrego Rolnika w Strzelnie.

Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska w czwartek, 21 marca.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 18 III 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.