Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Prezentujemy zdjęcia udostępnione przez prezesa GS w Mogilnie Henryka Arendta z archiwum firmy. Dziś na finiszu żniw, gdy rolnicy już szykują ozdoby dożynkowe, warto sobie przypomnieć, jak to było 70 lat temu. A może rozpoznacie kogoś na tych fotografiach?

REKLAMA

Widać, jak na przestrzeni czasu swą rolę i funkcję zmienił budynek Magazynu Zbożowego. Kiedyś był miejscem, do którego rolnicy, czy chcieli czy nie chcieli, musieli zwozić obowiązkowo zboże.

Pod magazyn zbożowy GS w Mogilnie podjeżdżają kolejni rolnicy i wyładowują worki ze zbożem. Smutni panowie w długich płaszczach i kapeluszach liczą, czuwają, obserwują.

 

Rolnicy ustawiają się obok magazynu przy wadze, by odebrać za odstawione zboże - w tym konkretnym przypadku - zawiniętą w papier wątrobiankę bądź salceson. Smutni panowie czujni.

 

Z dostawami zboża podjechała pod magazyn grupa rolników ze Spółdzielni Produkcyjnej „Przyszłość” w Padniewie

 

Na placu przed magazynem zbożowym ścisk i tłok. Każdy rolnik odstawiał zboże, bo ci co nie odstawili byli wzywani do ratusza, do siedziby UB.

 

Zaraz kolejny worek powędruje na plecy. Jak widać w tle, do roboty brały się także kobiety.

 

Po rozlatujących się wozach drabiniastych widać, jaka bieda panowała w latach 50. na mogileńskiej wsi. Zboże trzeba było jednak dla komunistycznej władzy siejącej terror - odstawić.

 

Długa kolejka do magazynu zbożowego. Ulica Magazynowa w Mogilnie praktycznie do dziś nic się nie zmieniła. Wozy rolników przystrojone są sztandarami. Na pierwszym wozie prawdopodobnie czerwony sztandar, obok grający akordeonista i hasło, które mówi o wykonaniu 136% normy dla Polski Ludowej.

 

Rolnik przywiózł zboże z gromady Mielenko

 

Na tym wozie władza z ludem pracującym. Z chłopami siedzi wojskowy bądź milicjant. Pilnuje dostawy przed reakcyjnymi i wrogimi siłami.

 

Trzeba obowiązkowo odstawić zboże do magazynu. Trzeba też swoje odstać w długiej kolejce.

 

tekst: Paweł Lachowicz
fot. archiwum GS Mogilno
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 858 (30/2008)

 

Reklama na stronie

Rolnictwo: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Rolnictwo

Więcej: Rolnictwo

loading...
Więcej: Rolnictwo

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.