Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Rolnicy nagrodzeni przez burmistrza Leszka Duszyńskiego   fot. Inez Padowska

Gospodarzem tegorocznych dożynek gminy Mogilno było w niedzielę, 28 sierpnia sołectwo Dąbrówka. W imieniu sołectwa powitał wszystkich sołtys Stanisław Radtke.

REKLAMA

WIEŃCE DOŻYNKOWE

W poprzednich latach imponował korowód wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne sołectwa. W tym roku były tylko 2 wieńce dożynkowe. Jeden przygotowany przez organizatorów, sołectwo Dąbrówka, niesiony przez: Sławomira Surówkę, Grzegorza Walczaka, Wojciecha Czerwińskiego i Janusza Stodolaka. Drugi wieniec należał do sołectwa Padniewko i został wręczony przez Jolantę Maciejewską i Ewę Kowalską. Kosz z kwiatami i owocami z działek nieśli przedstawiciele Rodzinnego Ogrodu Działkowego Pod Lasem.

Delegacje z poszczególnych sołectw wręczały także dary dożynkowe, które zostały przygotowane w formie koszyczków z różnorodnymi produktami. Delegacje obdarowały nimi zaproszonych gości specjalnych. Dary zostały wręczone przez: KGW Dąbrówka, sołectwo Wylatowo, KGW Czarnotul, KGW Kunowo, KGW Lubieszewo, KGW Świerkówiec, KGW Padniewko, KGW Olsza, KGW Gozdawa i KGW Kwieciszewo.

 

Wieniec dożynkowy sołectwa Dąbrówka fot. Inez Padowska

 

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Starostowie wręczyli chleb dożynkowy burmistrzowi Mogilna, który następnie dzielił się nim z mieszkańcami. Chleb został upieczony z tegorocznych zbiorów. Rolę starostów w tym roku pełnili Maria Padoł oraz Tadeusz Sikorski.

* Maria Padoł wraz z mężem Arkadiuszem prowadzi w Dąbrówce gospodarstwo rolne o powierzchni 19 ha. Od 1988 roku uprawiają zboża, rzepak oraz rośliny motylkowe. Małżeństwo doczekało się dwóch synów.

* Tadeusz Sikorski od 2020 roku jest prezesem spółki Agro-Dąbrówka, jednak zawodowo jest związany z tym gospodarstwem od 1991 roku Gospodarstwo posiada 972,97 ha ziemi, z czego 490,46 ha jest własnością spółki. Jest ono nastawione na hodowlę bydła mlecznego i liczy ok. 1.200 szt., z czego 540 to krowy mleczne. Krowy oraz jałówki z gospodarstwa zdobywają liczne nagrody i tytuły podczas czempionatów na wystawach zwierząt hodowlanych w Minikowie. Produkcja roślinna odbywa się głównie w celu pozyskania paszy dla zwierząt. Uprawiana jest kukurydza, lucerna, rzepak, pszenica i pszenżyto. Pan Tadeusz ma żonę Małgorzatę i syna Radosława.

 

Starostowie dożynek fot. Inez Padowska

 

WYRÓŻNIENIA STAROSTY DLA ROLNIKÓW

Jako pierwszy wyróżnienia wręczył starosta mogileński Tomasz Krzesiński. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się:

* Elżbieta i Dawid Dawidowicz z Chabska. Rolnicy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 87,69 ha i specjalizują się w produkcji mleka. Uprawiają również pszenicę ozimą, kukurydzę, rzepak ozimy i buraka cukrowego.

* Hanna i Bernard Milas z Mogilna, którzy użytkują działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Mogilnie. Działka funkcjonuje od 1993 roku. Wielokrotnie byli odznaczani za wzorowe prowadzenie działki, otrzymywali różnorodne dyplomy oraz zostali odznaczeni brązową, srebrną i złotą odznaką Zasłużony Działkowiec. W 2021 roku. Bernard Milas został uhonorowany za zasługi dla ROD.

* Krystyna i Stefan Dembscy z Mogilna. Użytkują działkę o różnorodnej uprawie i posiadają ją od 1988 roku. Kilka razy otrzymali nagrodę za wzorowe prowadzenie oraz utrzymanie działki. W 2014 roku Stefan Dembski otrzymał srebrną odznakę Zasłużony Działkowiec, a w 2021 roku medal okolicznościowy z okazji 70-rocznicy Rodzinnego Ogrodu. Ponadto Państwo Dembscy angażują się w prace społeczne na rzecz ROD.

 

Rolnicy i działkowcy wyróżnieni przez starostę mogileńskiego fot. Inez Padowska

 

NAGRODY BURMISTRZA DLA ROLNIKÓW

Następnie do wręczania wyróżnień przystąpił Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Wyróżnienia otrzymali:

* Monika i Karol Furche z Izdeb, którzy wspólnie prowadzą gospodarstwo o powierzchni 80,91 ha. Uprawiają głównie pszenicę ozimą, buraka cukrowego i rzepak ozimy.

* Jarosław Meller z Dzierzążna. Rolnik prowadzi 68-hektarowe gospodarstwo, na którym uprawia przede wszystkim zboża, buraki cukrowe, rzepak, ziemniaki przemysłowe i kukurydzę. Ponadto hoduje bydło opasowe - około 80.szt. Jarosław Meller uczestniczył w Konkursie Wiedzy Rolniczej, który był zorganizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

* Karolina i Witold Manuszewscy ze Strzelec. Małżeństwo prowadzi gospodarstwo o powierzchni 104 ha, które przejęli od rodziców. Przy gospodarstwie pomaga im pan Marian - ojciec Witolda Manuszewskiego, który przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie. Rolnicy postawili na produkcję roślinną. Uprawiają przede wszystkim kukurydzę, ziemniaki, cebulę, marchew, buraki cukrowe, pietruszkę i zboża. W naszej gminie są prekursorami siewu bezpośredniego STRIP-TILL rzepaku. Małżeństwo uzyskało tytuł laureata podczas Konkursu Rolnik Farmer Roku 2021 w kategorii produkcja warzyw.

 

 

Inez Padowska, 29 VIII 2022

Rolnictwo: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Rolnictwo

Więcej: Rolnictwo

loading...
Więcej: Rolnictwo

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.