Gospodarzem tegorocznych dożynek gminy Mogilno było w niedzielę, 28 sierpnia sołectwo Dąbrówka. W imieniu sołectwa powitał wszystkich sołtys Stanisław Radtke.
WIEŃCE DOŻYNKOWE
W poprzednich latach imponował korowód wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne sołectwa. W tym roku były tylko 2 wieńce dożynkowe. Jeden przygotowany przez organizatorów, sołectwo Dąbrówka, niesiony przez: Sławomira Surówkę, Grzegorza Walczaka, Wojciecha Czerwińskiego i Janusza Stodolaka. Drugi wieniec należał do sołectwa Padniewko i został wręczony przez Jolantę Maciejewską i Ewę Kowalską. Kosz z kwiatami i owocami z działek nieśli przedstawiciele Rodzinnego Ogrodu Działkowego Pod Lasem.
Delegacje z poszczególnych sołectw wręczały także dary dożynkowe, które zostały przygotowane w formie koszyczków z różnorodnymi produktami. Delegacje obdarowały nimi zaproszonych gości specjalnych. Dary zostały wręczone przez: KGW Dąbrówka, sołectwo Wylatowo, KGW Czarnotul, KGW Kunowo, KGW Lubieszewo, KGW Świerkówiec, KGW Padniewko, KGW Olsza, KGW Gozdawa i KGW Kwieciszewo.
![]() |
Wieniec dożynkowy sołectwa Dąbrówka fot. Inez Padowska |
STAROSTOWIE DOŻYNEK
Starostowie wręczyli chleb dożynkowy burmistrzowi Mogilna, który następnie dzielił się nim z mieszkańcami. Chleb został upieczony z tegorocznych zbiorów. Rolę starostów w tym roku pełnili Maria Padoł oraz Tadeusz Sikorski.
* Maria Padoł wraz z mężem Arkadiuszem prowadzi w Dąbrówce gospodarstwo rolne o powierzchni 19 ha. Od 1988 roku uprawiają zboża, rzepak oraz rośliny motylkowe. Małżeństwo doczekało się dwóch synów.
* Tadeusz Sikorski od 2020 roku jest prezesem spółki Agro-Dąbrówka, jednak zawodowo jest związany z tym gospodarstwem od 1991 roku Gospodarstwo posiada 972,97 ha ziemi, z czego 490,46 ha jest własnością spółki. Jest ono nastawione na hodowlę bydła mlecznego i liczy ok. 1.200 szt., z czego 540 to krowy mleczne. Krowy oraz jałówki z gospodarstwa zdobywają liczne nagrody i tytuły podczas czempionatów na wystawach zwierząt hodowlanych w Minikowie. Produkcja roślinna odbywa się głównie w celu pozyskania paszy dla zwierząt. Uprawiana jest kukurydza, lucerna, rzepak, pszenica i pszenżyto. Pan Tadeusz ma żonę Małgorzatę i syna Radosława.
![]() |
Starostowie dożynek fot. Inez Padowska |
WYRÓŻNIENIA STAROSTY DLA ROLNIKÓW
Jako pierwszy wyróżnienia wręczył starosta mogileński Tomasz Krzesiński. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się:
* Elżbieta i Dawid Dawidowicz z Chabska. Rolnicy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 87,69 ha i specjalizują się w produkcji mleka. Uprawiają również pszenicę ozimą, kukurydzę, rzepak ozimy i buraka cukrowego.
* Hanna i Bernard Milas z Mogilna, którzy użytkują działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Mogilnie. Działka funkcjonuje od 1993 roku. Wielokrotnie byli odznaczani za wzorowe prowadzenie działki, otrzymywali różnorodne dyplomy oraz zostali odznaczeni brązową, srebrną i złotą odznaką Zasłużony Działkowiec. W 2021 roku. Bernard Milas został uhonorowany za zasługi dla ROD.
* Krystyna i Stefan Dembscy z Mogilna. Użytkują działkę o różnorodnej uprawie i posiadają ją od 1988 roku. Kilka razy otrzymali nagrodę za wzorowe prowadzenie oraz utrzymanie działki. W 2014 roku Stefan Dembski otrzymał srebrną odznakę Zasłużony Działkowiec, a w 2021 roku medal okolicznościowy z okazji 70-rocznicy Rodzinnego Ogrodu. Ponadto Państwo Dembscy angażują się w prace społeczne na rzecz ROD.
![]() |
Rolnicy i działkowcy wyróżnieni przez starostę mogileńskiego fot. Inez Padowska |
NAGRODY BURMISTRZA DLA ROLNIKÓW
Następnie do wręczania wyróżnień przystąpił Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Wyróżnienia otrzymali:
* Monika i Karol Furche z Izdeb, którzy wspólnie prowadzą gospodarstwo o powierzchni 80,91 ha. Uprawiają głównie pszenicę ozimą, buraka cukrowego i rzepak ozimy.
* Jarosław Meller z Dzierzążna. Rolnik prowadzi 68-hektarowe gospodarstwo, na którym uprawia przede wszystkim zboża, buraki cukrowe, rzepak, ziemniaki przemysłowe i kukurydzę. Ponadto hoduje bydło opasowe - około 80.szt. Jarosław Meller uczestniczył w Konkursie Wiedzy Rolniczej, który był zorganizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
* Karolina i Witold Manuszewscy ze Strzelec. Małżeństwo prowadzi gospodarstwo o powierzchni 104 ha, które przejęli od rodziców. Przy gospodarstwie pomaga im pan Marian - ojciec Witolda Manuszewskiego, który przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie. Rolnicy postawili na produkcję roślinną. Uprawiają przede wszystkim kukurydzę, ziemniaki, cebulę, marchew, buraki cukrowe, pietruszkę i zboża. W naszej gminie są prekursorami siewu bezpośredniego STRIP-TILL rzepaku. Małżeństwo uzyskało tytuł laureata podczas Konkursu Rolnik Farmer Roku 2021 w kategorii produkcja warzyw.
Inez Padowska, 29 VIII 2022