Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Zdaniem jury szynka gotowana gospodyń z Krzekotowa jest najlepsza w regionie fot. Paweł Lachowicz

W wojewódzkim konkursie kulinarnym  KGW z Krzekotowa (gm. Dąbrowa) pokonało 15 Kół Gospodyń Wiejskich  z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowali VII edycę konkursu kulinarnego Bitwa regionów. Konkurs przebiega w trzech etapach: na poziomie powiatowym organizatorem był KOWR. Natomiast minister rolnictwa jest organizatorem drugiego i trzeciego etapu, na poziomie wojewódzkim i na poziomie ogólnopolskim. Do etapu drugiego mogło zostać wyłonionych maksymalnie 20 zespołów z danego województwa, które zdobyły największą liczbę punktów w rankingu wojewódzkim. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW prezentowały zgłoszone potrawy regionalne. Zadaniem gospodyń było wykonanie tradycyjnej potrawy regionalnej z wyłączeniem deserów charakterystycznej dla regionu działania KGW lub Stowarzyszenia.

REKLAMA

Pierwszy etap konkursu (powiatowy) na naszym terenie odbył się podczas Wielkiego Festynu Pomidorowego, 14 sierpnia w Jeziorach Wielkich. Potrawy oceniała komisja w składzie: Tomasz Krzesiński (starosta mogileński), Andrzej  Nowakowski (ekspert kulinarny) oraz Michał von Ossowski (kierownik wydziału KOWR w Bydgoszczy). Do konkursu przystąpiło 7. KGW z terenu powiatu, z: Krzekotowa, Dąbrowy, Sucharzewa, Młynów/Młynic, Nowej Wsi, Żabienka i Jezior Wielkich. Na podium stanęły trzy KGW z terenu gminy Dąbrowa. Zwyciężyło KGW Krzekotowo w składzie: Emilia Owczarzak, Mariola Fiuta, Danuta Wilska, Halina Chodoń, Urszula Świder, Teresa Zawodniak. Gospodynie przygotowały szynkę w całości gotowaną  z kością. By była ona tak smaczna, jak ta konkursowa trzeba ją najpierw trzymać przez tydzień w solance, po czym parzyć w bulionie z dużą ilością przypraw i warzyw.

Półfinał (wojewódzki) konkursu Bitwa Regionów odbył się 15 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Powiat mogileński podczas konkursu reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Krzekotowa. I tutaj ogromna niespodzianka, gospodynie z Krzekotowa ponownie okazały się najlepsze, a wykonana przez nich szynka okazała się najlepszym daniem w województwie kujawsko-pomorskim. Tym samym pokonały 15 KGW z terenu województwa.

Teraz panie przygotowują się do etapu ogólnopolskiego. Finał Bitwy regionów odbędzie się w grudniu na Mazowszu, gdzie gospodynie z KGW Krzekotowo będą reprezentowały nasze województwo. Do wygrania jest nagroda główna 25.000 zł.

Magdalena Lachowicz, 17 X 2022

Rolnictwo: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Rolnictwo

Więcej: Rolnictwo

loading...
Więcej: Rolnictwo

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.