Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Jesienno - zimowe spotkania z rolnikami w ramach działalności KDR odbywają się w co drugą sobotę o godz. 17.00 w górnej sali Muzeum Ośrodka Kultury Ottona i Bolesława obok kościoła św. Trójcy w Strzelnie fot. Magdalena Lachowicz

Przed 23 laty rozpoczęło w Strzelnie swoją działalność forum zimowych spotkań Klubu Dobrego Rolnika. Gromadzi ono słuchaczy w sobotnie wieczory w pomieszczeniach Romańskiego Ośrodka Muzeum Ottona i Bolesława, które na działalność KDR użyczył nieżyjący już dziekan strzeleński ks. kan. Otton Szymków.

REKLAMA

Po  dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy z przyczyn covidowych  nie odbywały się tradycyjne spotkania dydaktyczno-formacyjne, 11 listopada, w strzeleńskiej bazylice, podczas uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny odbyła się uroczysta inauguracja tegorocznego XXIII sezonu jesienno-zimowych spotkań Klubu Dobrego Rolnika.

 

Koordynatorem spotkań w Klubie Dobrego Rolnika jest dr Ryszard Stanek fot. Magdalena Lachowicz

 

Klub Dobrego Rolnika, to miejsce, gdzie producenci rolni z Kujaw mogą wymieniać się branżową wiedzą. Przypomnijmy, że wiosną 1989 roku ks. kardynał Józef Glemp powołał Prymasowski Uniwersytet Ludowy w Strzelnie, który został uroczyście otwarty 12 października 1989 r. Uniwersytet obok szerzenia wiedzy ogólnej stawiał sobie za zadanie kształcenie świadomych animatorów życia społecznego na wsi i w małych miastach. Sięgał po nowoczesne środki techniczne, współczesny marketing i agrobiznes. Uniwersytet chętnie sięgał do tradycji i kultury ludowej i działał przede wszystkim na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Nawiązując do  tradycji uniwersytetów ludowych, od 23 lat organizowane są przy strzeleńskiej parafii jesienno-zimowe wieczory. Spotkania odbywają się do końca marca w co drugą sobotę, zawsze o godzinie 17.00. Uczestniczą w nich rolnicy z okolicznych wiosek. Goszczą profesorów, działaczy społecznych, dziennikarzy, ludzi wszelkich profesji zawodowo lub społecznie interesujących się rolnictwem i mających coś do powiedzenia na jego temat. Klubowi Dobrego Rolnika w Strzelnie przewodzi dr Ryszard Stanek, współzałożyciel izb rolniczych, ale zarówno on, jak i rolnicy zgodnie twierdzą, że siłą napędową organizowanych spotkań, całej edukacyjnej działalności był od początku ksiądz kanonik Otton Szymków, który był także duszpasterzem rolników diecezji gnieźnieńskiej.

Obecnie do kontynuacji działalności KDR przychylił się obecny proboszcz strzeleńskiej parafii ks. Krzysztof Tarbicki. Organizowane spotkania przyciągają rzesze rolników, nie tylko z gminy Strzelno. W Klubie Dobrego Rolnika uczestniczą gospodarze także z ościennych powiatów. Doktor Stanek tak przygotowuje program spotkań, aby ten zaspokajał aktualne potrzeby informacyjne rolników. Całość przedsięwzięcia finansuje strzeleńska parafia.

 

Organizowane spotkania w ramach działalności KDR przyciągają rolników, nie tylko z gminy Strzelno fot. Magdalena Lachowicz

 

Na chwilę obecną przygotowany jest już plan pracy jesienno-zimowej dla regionu całych Kujaw Zachodnich. W najbliższą sobotę, 19 listopada o 17.00 rolnicy rozpoczynają swoje zimowe spotkania. Ich gośćmi będą: Paweł Karpiński i Maciej Czerwieński w firmy Agro-Praktyk dokonają oceny efektywności nawożenia  i ochrony roślin w sezonie wegetacyjnym 2022. Następny zaproszony gość - Paweł Kubiak z KWB Sieniawa, omówi praktyczne zastosowanie kwasów humusowych i ich wpływ na planowanie roślin.

Magdalena Lachowicz, 14 XI 2022

Rolnictwo: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Rolnictwo

Więcej: Rolnictwo

loading...
Więcej: Rolnictwo

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.