Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Reklama na kalendarzu Pałuk
SMS-y o rzekomej kwarantannie docierają również do pracowników redakcji

W ostatnim czasie wiele osób dostaje SMS, w którym jest zawarta informacja o 10-dniowej kwarantannie. W wiadomości pojawia się również odnośnik - pod żadnym pozorem nie należy go otwierać.

Jak informuje Tadeusz Kosiara, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny i Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żninie, wiadomość o takiej treści nie jest wysłana przez pracowników sanepidu, a przez kogoś, kto chce wyłudzić dane osobowe. - Gdy skierujemy kogoś na kwarantannę z powodu COVID-19, to najpierw rozmawiamy z domownikami tej osoby zakażonej. Informujemy o tym telefonicznie, ewentualnie potwierdzamy to e-mailem z naszą domeną w nazwie lub z telefonu alarmowego, ale nie wysyłamy żadnych linków, które kierują do jakiejś strony.

REKLAMA
Zatrudnimy montera

Fałszywe wiadomości to przykład tzw. phishingu (nazwa wzięła się od brzmiącego podobnie angielskiego słowa fishing, oznaczającego łowienie ryb), czyli oszustwa polegającego na tworzeniu podobnych do prawdziwych stron celem wyłudzania wrażliwych informacji. Odnośnik z wiadomości, utworzony w jednym z serwisów do skracania linków (aby uniknąć zdemaskowania podstępu już na samym wstępie - o czym za chwilę), prowadził do strony kwarantanadomowa.pl (pisownia oryginalna). W chwili redagowania artykułu większość popularnych przeglądarek blokuje użytkownikowi dostęp do powyższej witryny - została ona już oznaczona jako niebezpieczna.

Na oszustwa tego typu najbardziej narażone są osoby starsze, nieobyte z nowoczesną technologią komunikacyjną. Bycie w grupie ryzyka i troska o najbliższych dodatkowo potęgują ryzyko wejścia na niebezpieczne strony internetowe.

Angelika Uścińska, 24 IX 2021

Reklama na stronie

Sport: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Sport

Więcej: Sport

loading...
Więcej: Sport

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.