Radzym Jankiewicz gra w reprezentacji Polski w pokera od 2011 roku fot. Inez Padowska

Radzym Jankiewicz na co dzień pracuje w Urzędzie Gminy w Dąbrowie na stanowisku koordynatora Projektów Międzynarodowych i Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest mieszkańcem Mogilna i mieszka tu wraz ze swoją żoną Patrycją i synem Aleksandrem. Ogromną pasją Radzyma od najmłodszych lat jest nietuzinkowe hobby - gra w pokera sportowego. Radzym jest w reprezentacji Polski od 2011 roku, a ponadto pełni funkcję Prezesa Fundacji Match Poker Konferencja Centralna. Tym samym zajmuje się promowaniem pokera jako sportu oraz organizacją turniejów. Spotkaliśmy się z Radzymem, aby opowiedział nam więcej o swojej miłości do pokera.

REKLAMA

Początek przygody z pokerem u wujka na plebanii

Pierwsze turnieje pokera Radzym Jankiewicz zagrał już w gimnazjum. Wtedy wspólnie ze znajomymi grali na groszaki i małe stawki. Jego pierwsza styczność z pokerem miała miejsce jednak wcześniej, kiedy tata Radzyma wraz z dziadkiem grywali w dobieranego pokera u wuja na plebanii w Witkowie. Dla mogilnianina przełomowym turniejem były Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Polish Championship Full Tilt Poker, Bydgoszcz, 26 czerwca 2010 roku). Na turniej dostawały się osoby, które wywalczyły bilet podczas turnieju rozgrywanego w Internecie. Radzymowi udało się wywalczyć bilet, dzięki czemu wziął udział w pierwszym, tak dużym turnieju. Po niemal 12 godzinach gry zwyciężył w całym turnieju i został mistrzem województwa kujawsko-pomorskiego. Zwycięstwo - obok nagrody finansowej - pozwoliło mu także na udział w Mistrzostwach Polski organizowanych przez ówczesną Polską Federację Pokera Sportowego.

Nauka gry w pokera

Mogilnianin przyznał, że sama nauka podstawowych zasad gry w pokera nie zajęła mu dużo czasu. - “Wystarczy parę rozdań, aby zrozumieć podstawowe zasady gry. Jednak, aby się nauczyć dobrze grać i wygrywać to już tutaj trzeba poświęcić więcej czasu” - opowiada. W początkowym etapie nauki Radzym doskonalił swoją grę poprzez obserwację gry najlepszych pokerzystów podczas turniejów World Series of Poker (najbardziej prestiżowy cykl turniejów pokerowych na świecie) czy podczas programów Poker After Dark. - ”Bardzo przydatne w polepszaniu gry były artykuły na Poker Strategy oraz ściąganych książkach. Wówczas w Polsce było bardzo mało literatury poświęconej pokerowi. Jednak najlepszym sposobem na polepszanie swojej gry jest analizowanie swoich rozdań - zapamiętać trudne rozdania, co się działo na stole, jak reagowałeś, jak licytowałeś itp. Wyciągnięcie wniosków ze złych rozdań może wiele pomóc w przyszłości”.

 

Kadra Polski w pokera podczas zawodów w Kijowie fot. arch. domowe Radzyma Jankiewicza

 

Najważniejsze turnieje

Bohater artykułu najlepiej wspomina zwycięstwo w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - ”Był moim jednym z najważniejszych turniejów indywidualnych, które najlepiej wspominam. Po tym turnieju zdecydowałem się na udział w kolejnych turniejach organizowanych przez Związek Pokera Sportowego - co pozwoliło między innymi na awans do finału Pucharu Polski TOBET w Warszawie, czy awans do Mistrzostw Akademickich w Krakowie. Dobra gra na turniejach organizowanych przez Związek Pokera Sportowego otworzyła mi drogę do reprezentacji Polski” - dodał.

Powołanie do reprezentacji Polski i turnieje

Radzym Jankiewicz dostał się do reprezentacji dzięki dwóm świetnym wynikom w turniejach organizowanych przez Związek Pokera Sportowego - wspomniane I miejsce podczas mistrzostw województwa kujawsko-pomorskiego oraz II miejsce w eliminacyjnej rundzie na poziomie województwa kujawsko-pomorskiego do pucharu Polski (Puchar Polski PFPS, Bydgoszcz, 4 września 2010 roku).

- ”Dzięki temu dostałem powołanie do reprezentacji na mecz Litwa-Polska, rozgrywany w Wilnie. W meczu rozgrywanym 25 marca 2011 roku wygraliśmy z gospodarzami 163:125. Dzięki dobrej grze dostałem powołania na kolejne mecze polskie reprezentacji - z Niemcami w Berlinie (Niemcy - Polska 116:172, Berlin, 9 lipca 2011 roku), z Austrią i rewanż z Niemcami w Warszawie (Polska - Austria 157:131, Warszawa, 22 października 2011 roku, Polska - Niemcy 173:115, Warszawa,21 stycznia 2012 roku)” - opowiada Radzym.

Był to także okres wprowadzenie ustawy hazardowej, która uznawała pokera jako hazard. Wówczas zaprzestano organizacji turniejów pokerowych, a sama działalność Związku Pokera Sportowego została znacznie przyhamowana. Z uwagi na wcześniejsze sukcesy oraz działalność związku, udało się jednak otrzymać zaproszenie od Międzynarodowej Federacji Pokera Porównawczego (International Federation of Match Poker) na Mistrzostwa Europy w Kijowie w 2019 roku.

 

Mecz Polska - Austria w pokera, w październiku 2011 roku w Warszawie fot. arch. domowe Radzyma Jankiewicza

 

Reprezentacja na Mistrzostwach Świata

Od 24 do 27 września 2019 roku, w Kijowie odbyły się Mistrzostwa Europy w Pokera Porównawczego „European Nations Cup”. O tytuł mistrza starego kontynentu walczyło 13 reprezentacji, w tym reprezentacja Polski. Po rundzie zasadniczej Polska reprezentacja zajmowała VI miejsce, co dało jej pewny awans na Mistrzostwa Świata w Peru. W rundzie finałowej niewiele zabrakło naszej reprezentacji do podium i finalnie zakończyła zawody na czwartym miejscu.

Niestety wyjazd na Mistrzostwa Świata, które miały odbyć się na początku roku 2020, pokrzyżowała epidemia Covid. Finalnie mistrzostwa zostały rozegrane online w weekend 30-31 maja 2020 roku. O tytuł mistrza świata rywalizowało 12 zespołów: Indie, Tajwan, Singapur, Australia, Korea Południowa, Ukraina, Hiszpania, Litwa, Białoruś, Irlandia, Niemcy oraz Polska. W sumie na Mistrzostwach Świata rywalizowało 120 sportowców. Mistrzostwa zostały podzielone na rundę zasadniczą z 4 sesjami (jedna sesja liczy 100 rozdań) i rundę finałową (dwie sesje po 50 rozdań), na którą awansowało 6 najlepszych zespołów z rudny zasadniczej.

- ”Debiut w tej randze zawodów dla nas nie był udany. Po pierwszej sesji Polska zajmowała XI pozycję i w kolejnych sesjach przesuwała się raz w górę, raz w dół. Coraz więcej punktów brakowało do VI miejsca, który gwarantowałby udział w rundzie finałowej. Po pierwszym dniu (czterech sesjach), zajmowaliśmy przedostanie miejsce, ale do premiowanego szóstego miejsca brakowało 112 punktów. Formuła rozgrywania pokera porównawczego pozwala na analizę każdej rozegranej sesji rozdanie po rozdaniu. Nasza reprezentacja spędziła wiele czasu na znalezienie odpowiedniej taktyki, która pozwalała na udział w rundzie finałowej. Przedostatnia sesja - piąta, która odbywała się kolejnego dnia, dała dużo nadziei na odrobienie punktów i awans do premiowanej szóstki. Jednak ostatnia sesja nie była szczęśliwa dla nas, co spowodowało spadek i zajęcie ostatniej 12. pozycji na mistrzostwach. W tym roku były rozgrywane online eliminacje na Mistrzostwa Świata w Macedonii. Jednak gra online nie idzie nam tak dobrze jak na żywo i nie uzyskaliśmy awansu" - opowiada Radzym Jankiewicz.

 

Radzym Jankiewicz w 2011 roku, podczas meczu Polska - Austria w pokera fot. arch. domowe Radzyma Jankiewicza

 

Obecna sytuacja

Obecnie sytuacja prawna pokera jest dużo lepsza i w większych miastach pojawiają się nowe turnieje pokerowe.

- ”Nowe regulacje prawne pozwalają na większą swobodę w organizacji turniejów pokerowych. Również jako Związek Pokera Sportowego zwiększyliśmy nasze działania skupione wokół promowania pokera jako sportu umysłowego. Podejmowane są różne działania, na przykład - jako przedstawiciel związku - miałem możliwość przeprowadzenia zajęć pokerowych dla seniorów w Mogilnie, jako element gry umysłowej i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu” - opowiada mogilnianin.

Turniej pokera w Mogilnie już wkrótce

Związek Pokera Sportowego, którego Radzym jest przedstawicielem, podjął wyzwanie jakim jest utworzenie polsko-litewskiej ligi Match Pokera.

- “Właśnie jako prezes Fundacji Match Poker Konferencja Centralna (wchodzącej w struktury Związku Pokera Sportowego) jestem odpowiedzialny za organizację zawodów na szczeblu województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego. Chcę daną rundę zawodów rozegrać w Mogilnie. Myślę, że będzie to fajna promocja naszego rodzinnego miasta" - mówi.

Najlepszy zespół turnieju awansuje do ogólnopolskiego finału, który będzie rozgrywany w Warszawie i transmitowany na żywo. Ponadto najlepsi zawodnicy otrzymają możliwość gry w reprezentacji Polski.

Inez Padowska, 2 VII 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.