Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Święcenie pokarmów to tradycja celebrowana w naszym kraju od wieków   fot. Justyna Kulpińska

Zgodnie z rozporządzeniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, w czasie stanu epidemii, tradycyjne błogosławieństwo wielkanocnych pokarmów odbędzie się, jednak wyłącznie przy kościołach i na otwartym terenie.

W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów przybrane bukszpanem koszyczki, w których powinien znaleźć się, m.in. cukrowy baranek z czerwoną chorągwią (symbol zwycięstwa Chrystusa), jaja (zapowiedź nowego początku i odradzającego się życia), kiełbasa (zapewnia płodność, zdrowie i dostatek), chrzan (symbolizuje siłę fizyczną i dobre zdrowie), sól (chroniąca przed zepsuciem) oraz chleb (ciało Chrystusa).

W tym roku tradycyjne błogosławieństwo pokarmów księża będą mogli zorganizować tylko na zewnątrz, z zachowaniem norm sanitarnych. - Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin - apeluje w rozporządzeniu arcybiskup Wojciech Polak. Rozporządzenie bierze też pod uwagę alternatywę. - Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba - zachęca Wojciech Polak.

Justyna Kulpińska, 27 III 2021

Cembrit
Reklama na stronie

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.