W momencie święcenia pokarmów nad Ostrowem i okolicami przeszła burza gradowa. Jednak chętnych do poświęcenie nie brakowało fot. Paweł Lachowicz

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcone są pokarmy w koszyczku wielkanocnym. W tym roku, po raz kolejny z powodu epidemii, święta wiążą się z ograniczeniami i restrykcjami.

Zgodnie z rozporządzeniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w parafiach na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej tradycyjne błogosławieństwo wielkanocnych pokarmów odbywało się przy kościołach, wyłącznie na otwartym terenie z zachowaniem norm sanitarnych. Ponadto Prymas Polski zachęca i apeluje, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić jednak w domu, w gronie najbliższych. Należy przy tym pamiętać o zaścieleniu stołu białym obrusem oraz przygotowaniu świecy i święconej wody.

W parafii NSPJ w Ostrowie (gm. Strzelno) święcenie pokarmów odbyło się w dwóch turach na placu między kościołem, a plebanią, przy figurze Matki Bożej Niepokalanej. Poświęcenia pokarmów dokonał ks. proboszcz Witold Zieliński. Warto zaznaczyć, że w ostrowskiej parafii święcenie wielkanocnych koszyczków odbyło się też w godzinach rannych przy remizach strażackich w wioskach na terenie parafii - w Ciencisku, Zbytowie i Bielsku. Kto jeszcze nie zdążył, a chciałby, aby poświęcenia pokarmów dokonał ksiądz, mógł udać się jeszcze do parafii pw. św. Trójcy w Strzelnie. Tam świecenie pokarmów odbywa się o 17.00. Chętni w tym czasie mogą też skorzystać z sakramentu pokuty.

Więcej zdjęć w galerii.

Paweł Lachowicz, 3 III 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.