Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Koncert Gitar Niepokalanej przeplatany był świadectwami byłych juniorów i pracowników NSD fot. Paweł Lachowicz

W miniony weekend 12 i 13 czerwca w Markowicach (gm. Strzelno) odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do Markowic.

Oblaci byli obecni w tym miejscu przez 92 lata, przez 56 lat prowadzili juniorat - Niższe Seminarium Duchowne. Uczyło się w nim 1.579 juniorów, spośród nich 412 wstąpiło do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, część wybrała inne rodziny zakonne, seminaria diecezjalne, bądź założyło rodziny.

Organizatorzy uroczystości jubileuszowych zaprosili do Markowic wszystkich, dla których to miejsce stało się ważnym etapem ich rozwoju ludzkiego i duchowego.
Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w sobotę 12 czerwca w kameralnym gronie jedynie delegatów, zgodnie z założonym harmonogramem. Pierwszym punktem była modlitwa w Szczeglinie (gm. Mogilno) na terenie byłego nazistowskiego obozu przejściowego, do którego trafił m.in. bł. o. Józef Cebula OMI. Następnie przed pomnikiem na cmentarzu w Strzelnie odmówiono oblackie modlitwy za zmarłych. W mogile spoczywają szczątki śp. o. Mariana Wyduby OMI, proboszcza markowickiego. Następnie odprawiono mszę świętą w lesie w Kurzebieli na terenie nadleśnictwa w Miradzu, gdzie znajduje się pamiątkowy obelisk, wskazujący na miejsce męczeńskiej śmierci ojca Wyduby.

Oficjalne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w markowickiej bazylice od nabożeństwa ku czci Matki Bożej Markowickiej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. Modlitwie przewodniczył o. Lucjan Osiecki OMI, ostatni oblacki proboszcz markowickiej parafii. Mszy świętej przewodniczył bp Wiesław Krótki OMI, ordynariusz kanadyjskiej diecezji Churchill-Hudson Bay, absolwent byłego Niższego Seminarium Duchownego, działającego w Markowicach. Słowo do zebranych wygłosił o. Wojciech Popielewski OMI, pochodzący z Niemojewka należącego do markowickiej parafii, absolwent junioratu, a obecnie rektor Międzynarodowego Scholastykatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie. Przywołując scenę, gdy św. Franciszek wraz z towarzyszami stanął przed Ojcem Świętym, o. Popielewski odniósł ją do pionierów markowickiego klasztoru. - Sto lat od czasu, kiedy tu do Markowic przyszli pierwsi misjonarze oblaci, przyszli do warunków bardziej niż trudnych, potrafię sobie wyobrazić ich jasne twarze, ale nie mieli nic. Nie byli ubrani żadnymi zaszczytami, strukturami, bogactwem, przywilejami, karierą - niczym. Stanęli tutaj po prostu, żeby tak, jak mówi dzisiejsze słowo Boże z pierwszego czytania, nie na Górze Syjon, ale pośród równiny kujawskiej ziemi, szczepić pędy miłości do Boga i do człowieka. Kiedy się czyta zapisy księgowe wydatków z tamtych początków, zdumiewa jedna rzecz, że ci pionierzy nie myśleli o sobie. Każdy pieniądz zdobyty z misji, rekolekcji, z ofiar - księgowali tylko w trzech kolumnach. Żeby wspólnota mogła cieszyć się ciepłem i miłością, tym minimum, które pozwala im głosić słowo. Żeby nowicjuszom zapewnić warunki, w których można rozwijać powołanie. I żeby mogło się rozwijać duszpasterstwo w tym kościele, w tej parafii - mówił ojciec Popielewski. Przywołał też postacie kilku zakonników, które wpisały się w historię oblackiej obecności w Markowicach, podkreślając, że powołaniem misjonarza Niepokalanej jest świętość.

Wieczorem odbyła się procesja różańcowa po przykościelnym parku. Modlitwie przewodniczył mistrz nowicjatu o. Krzysztof Jamrozy OMI. Na koniec nabożeństwa prowincjał  o. Paweł Zając OMI zawierzył Maryi całą Polską Prowincję oraz jej dzieła.

Podczas drugiego dnia uroczystości jubileuszowych uroczystej sumie na ołtarzu polowym przewodniczył bp Wiesław Krótki OMI w koncelebrze z misjonarzami oblatami na czele z prowincjałem o. Pawłem Zającem OMI oraz prezbiterzy zakonni i diecezjalni wraz z proboszczem miejscowej parafii ks. Rafałem Białkiem. W eucharystii uczestniczyli absolwenci oblackiego junioratu oraz miejscowa wspólnota parafialna. - Dziękujemy Ci Boże za to, że możemy chwalić Ciebie za sto lat nowicjatu tutaj w Markowicach, wspaniałego czasu dla setek, setek młodych chłopców, którzy doszli do kapłaństwa, stali się rodziną oblacką i tutaj uczyli się wielu rzeczy - mówił biskup Krótki. Po czym dodał: - My, którzy tutaj jesteśmy zgromadzeni wokół ołtarza mamy niesamowite wspomnienia. (…) My wszyscy tęsknimy za wami, a jesteśmy na całym świecie, właśnie tutaj z Markowic, po tej szkole, a przyjechaliśmy z całej Polski. To jest niesamowite jak rodzina, która nie jest rodziną od tego samego ojca, tej samej matki, staje się wielka, staje się mocna, Bogiem mocna, Duchem i niesie w świat to, co nauczyła się także od was. Myśmy tutaj uczyli się od was miłości, zrozumienia i przebaczenia. Byliście fantastycznymi świadkami tego, co my dzisiaj w życiu robimy. To, że kochani ojcowie na parafiach służą ludziom, oddają czas, poświęcenie, wszystkie swoje dary, to szlifowało się tutaj, w kuźni Bożej, w tej kuźni kujawskiej. Po zakończonej liturgii można było nabyć książkę wydaną z okazji uroczystości jubileuszowych Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Markowicach 1921-2013. Autorem tekstu jest o. Wojciech Popielewski OMI, redakcją pozycji oraz doborem archiwalnych i współczesnych zdjęć zajął się o. Paweł Gomulak OMI. Ponad 190-stronicowa pozycja ukazuje oblackie dzieje, wpisane w markowicką parafię. Wielu absolwentów skorzystało z okazji, aby po latach spotkać się ze swoimi rówieśnikami, wspominając czasy nauki w Niższym Seminarium Duchownym.

Po południu przy ołtarzu polowym odbył się wykład o. Bogusława Harla pt. Historia oblatów w Markowicach. Wstęp do wykładu wygłosił pochodzący z pobliskiego Niemojewka (gm. Strzelno) o. Wojciech Popielewski. Następnie zebrani wysłuchali koncertu Gitar Niepokalanej ze świadectwami byłych juniorów. Swoim świadectwem podzielił się również Edmund Mikołajczak, nauczyciel, historyk, regionalista i działacz społeczny, prezes inowrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, który w markowickim Niższym Seminarium Duchownym uczył przez 16 lat i był jego wicedyrektorem. Po koncercie na parafialnym cmentarzu w Markowicach, przy kwaterze oblackiej odbyła się koronka do Bożego Miłosierdzia. Uroczystości jubileuszowe zakończyła eucharystia w markowickiej bazylice pod przewodnictwem o. Marka Pycki OMI.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Magdalena Lachowicz, 14 VI 2021

Reklama na stronie

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.