Świętowanie Dnia Europy rozpoczęła barwna, sięgająca kilometra Parada Schumana, która przeszła ulicami Strzelna fot. Paweł Lachowicz

9 maja w Strzelnie odbyły się uroczyste obchody Dnia Europy - święta wspólnoty i integracji.Dzień Europy w tym roku przebiegał pod hasłem Jesteśmy i będziemy w Europie.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od Parady Schumana, która przy dźwiękach piosenki Chodź pomaluj mój świat przeszła ulicami miasta w barwach europejskich spod hali sportowej na Wzgórze św. Wojciecha, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Dnia Europy 2022, którego odcinając balony z numerem 18 symbolizujące rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wypuszczając je w niebo dokonali dyrektor ZSP 2 Jarosław Kaniasty i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Dubicki

REKLAMA

Podczas zorganizowanego pikniku europejskiego, który prowadziły Maja Góralczyk,  Dominika Płócienniczak i Katarzyna Kowalska można było podziwiać piękne dekoracje przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Dałkowskiego oraz strzeleńskie zabytki. Całość rozpoczęła się wykonaniem przez Miriam Dopierałę z klasy II LO hymnu Unii Europejskiej. Uczniowie strzeleńskich placówek oświatowych zaprosili wszystkich zebranych w niecodzienna podróż po krajach Europy, prezentując kulturę, zwyczaje i historię krajów UE. Wszystkie klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Dałkowskiego zaprezentowały wszystkie kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej, natomiast pozostałe placówki szkolne (ZSP1, SP Markowice, SOSW, przedszkola, ZS oraz dzieci z Żłobka u Krecika) prezentowały wylosowane wcześniej państwo europejskie. Wędrówka po krajach europejskich rozpoczęła się prezentacją Polski, a jako symbol pojednania uczniowie ZSP 2 zatańczyli Poloneza Ogińskiego.

O tym co znaczy być Polką i Polakiem opowiadały najmłodsi uczestnicy pikniku, czyli dzieci ze Żłobka U Krecika. W ramach wsparcia i hołdu Ukrainie Solidarni z Ukrainą wykonana została piosenka Podaj rękę Ukrainie. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu wiedzy o krajach Unii Europejskiej z elementami języka angielskiego dla klas IV – VIII. W konkursie uczestniczyło 19 osób, które reprezentowały ZSP2, ZSP1 i SP Markowice. W kategorii klas IV – V 1. miejsce zajęła Lena Matysiak, 2. Paweł Wojtasik i 3. Nikodem Góralczyk (wszyscy z ZSP2). W kategorii klas VII – VIII 1. miejsce zajął Wiktor Bosiacki (ZSP1), 2. ex aequo zajęli Mikołaj Nowak (ZSP1) i Maja Skrzypczak (ZSP2), 3. Izabela Janowska (ZSP2).

Na zakończenie Dnia Europy wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnego zatańczenia integracyjnego tańca - Belgijki. Po czym odśpiewano utwór To już jest koniec, nie ma już nic. Tegoroczny Dzień Europy przygotowali nauczyciele ZSP 2: Aldona Matuszak, Tatiana Kępińska, Agnieszka Krawczyk i Renata Chromińska.
Organizatorami obchodów była Szkoła Podstawowa im. Jana Dałkowskiego przy współpracy Domu Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Strzelnie.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy..

Paweł Lachowicz, 9 V 2022

 

 

 

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.