Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Koło Szarak otrzymuje na jubileusz statuetkę Złotego Szaraka   fot. Inez Padowska

Członkowie koła Łowieckiego Nr 60 "Szarak” wraz z zaproszonymi gośmi (razem 105 osób) świętowali w sobotę 4 czerwca jubileusz 70-lecia koła w restauracji "Heaven" w Chabsku. Uroczystość prowadził prezes koła Krzysztof Błachowiak.

REKLAMA

Historia i lokalizacja koła
Koło powstało w 1952 roku, a jego założycielami byli Stefan Brodowicz, Błażej Kubicki, Franciszek Kubiak i Teodor Manuszewski, który był jego pierwszym prezesem. Koło w ciągu 70 lat miało 8 prezesów. Obecnie do koła przynależy 24 myśliwych.
Od 1952 roku koło było zrzeszone w Powiatowej Radzie Łowieckiej w Mogilnie, która została zlikwidowana w 1953 roku. Od początku istnienia dzierżawi jeden obwód łowiecki nr 224, który ma powierzchnię 8.045 ha. To obwód typowo polny, gdzie lasy stanowią około 3% powierzchni łowiska - 364 ha. Tereny, na których położonej jest koło zlokalizowane są na terenie Powiatu Mogileńskiego - 3.935 ha i Powiatu Inowrocławskiego - 3.846 ha. Dodatkowo od 2007 roku koło dzierżawi działkę w Sosnówcu, gdzie w 2016 powstał domek myśliwski zbudowany z własnych środków. W łowisku pozyskuje się jelenie, sarny, dziki, kaczki, gęsi, bażanty oraz drapieżniki.

 

fot. Inez Padowska

 

Trudności towarzyszące przez ostatnie 5 lat
Podczas przemówienia, prezes podkreślił, że ostatnie lata były dla koła bardzo trudne. Do tego przyczyniły się zmiany w ustawie Prawa Łowieckiego, uchwalenie nowego statutu Polskiego Związku Łowieckiego, dwukrotna nowelizacja zapisów o sposobie szacowanie szkód łowieckich, zmiana granic obwodów łowieckich, odstrzał sanitarny dzików oraz pandemia Covid-19.
Dodatkowo dużym problemem jest ASF. W związku z chorobą, na myśliwych i służby weterynaryjne został nałożony obowiązek wypatrywania głównego zagrożenia w dzikach i myśliwych.

 

Koło Nr 60 Szarak otrzymało Złoty Medal Zasługi Łowieckiej fot. Inez Padowska

 

Koło stawia na edukację
Koło stara się popularyzować łowiectwo. Duży nacisk kładzie na edukację dzieci i młodzieży. O tym fakcie świadczy uczestnictwo w programie przyrodniczo-ekologiczno-łowieckim "Myśliwi- Dzieciom, Dzieci- Zwierzętom”. Działania odbywają się przy współpracy z szkołami podstawowymi w Broniewicach, Kołodziejewie i Strzelcach.
Ponadto koło bierze udział w akcji "Świąteczna Paczka”. Na jego terenie przy współpracy z sołectwami Dębina, Dębowo i Sosnówiec, organizowany jest Dzień Dziecka, powiązany z powitaniem lata. Członkowie nie zapominają o dbaniu o naturę i każdego roku w październiku, organizują akcję sprzątania świata. Do inicjatywy chętnie dołączyła młodzież, a akcja na stałe została określona jako "Polowanie na śmieci”.
Łowczy posiadają dwie remizy śródpolne, które corocznie pielęgnują. Składają się one z 15 podsypów dla bażantów i kuropatw, budki lęgowe dla kaczek oraz 25 lizawek solnych. Nadrzędnym celem Zarządu i Koła jest szczególna dbałość o zwierzynę drobną, którą dokarmiają w okresie jesienno- zimowym. Od 1988 roku, członkowie koła nie polują na kuropatwy, a od 1997 na zające.
Wszystkie akcje z działalności są zamieszczone również na stronie internetowej Koła "Szarak 60", jak i na stronie Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy i Nemroda.
Główne zadania jakie koło chce zrealizować jest ochrona naturalnego środowiska człowieka, odbudowa znikającej z łowiska zwierzyny drobnej, promowanie polskiego łowiectwa i przedstawianie myśliwego jako pozytywny wizerunek i nieodzowną część społeczeństwa. Na koniec prezes koła Krzysztof Błachowiak podziękował kolegom z zarządu, którzy wspierają propagowanie polskiego łowiectwa: „Dla mnie łowiectwo to wieki tradycji i kultury myśliwskiej, poszanowanie dla myśliwych, a na końcu dopiero polowanie”.

 

fot. Inez Padowska

 

Odznaczenia
Podczas uroczystości koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasług Łowieckiej, za pracę i wkład na rzecz Polskiego Łowiectwa.  Nadania odznaczenia dokonał przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy Łukasza Kowala.

 

Andrzej Kaczmarek odznaczony został Srebrnym Medalem Zasług Łowieckich, a Jarosław Chomik Brązowym Medalem Zasług Łowieckich fot. Inez Padowska

 

Dwóch członków koła zostało uhonorowanych Medalami Zasługi Łowieckiej przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich. Wśród odznaczonych znalazł się Andrzej Kaczmarek - odznaczony Srebrnym Medalem Zasług Łowieckich oraz Jarosław Chomik - odznaczony Brązowym Medalem Zasług Łowieckich. Odznaczenia wręczał Łukasz Kowala.

 

 

 

Do złożenia gratulacji przedstawicielom koła i wręczenia upominków ustawiła się długa kolejka. Na koniec uroczystości wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe i po sygnale "posiłek” rozpoczęto biesiadę.

Inez Padowska, 7 VI 2022

Reklama na stronie

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.