Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Uroczystość – na początku bieżącego roku naczelnik OSP Ławki Wojciech Jurgoński i prezes Sławomir Suchta odebrali  dla swojej jednostki Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego. Fot. Roman Wolek

Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach. Hipolit Cegielski - patronem.

REKLAMA

W sobotę 2 lipca w Ławkach (gm. Trzemeszno) odbędzie się uroczystość z okazji 100-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości. Uroczystość rozpocznie się o 15.00 od zbiórki przy remizie OSP Ławki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na plac obok świetlicy wiejskiej. Podczas przemarszu delegacja OSP złoży kwiaty przy obelisku Hipolita Cegielskiego. Na placu obok świetlicy odbędzie się część oficjalna uroczystości podczas której przyznane zostaną odznaczenia. O 16.00 przewidziano obiad oraz kawę dla strażaków i zaproszonych gości. Dla mieszkańców Ławek przy boisku zostanie zorganizowany grill.

PATRON

Hipolit Cegielski urodził się w Ławkach, uczył się w gimnazjum w Trzemesznie, na uniwersytecie w Berlinie obronił pracę doktorską z filozofii. Uczył w Poznaniu języka polskiego, greki i łaciny, w tym czasie ukazały się jego prace z zkresu lingwistyki, gramatyki, poezji i dydaktyki. Podczas powstania wielkopolskiego w roku 1846 nie podporządkował się zarządzeniom, nakazującym kontrole w mieszkaniach uczniów i stracił pracę. Rozpoczął więc działalność gospodarczą. Otworzył w sklep z narzędziami rolniczymi, następnie przekształcił go w warsztat remontowy, z którego powstała fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych (jej bezpośrednim kontynuatorem są poznańskie zakłady Hipolit Cegielski SA - producent silników okrętowych, lokomotyw parowych, spalinowych, elektrycznych i wagonów kolejowych). Działał w polskich stowarzyszeniach i związkach, między innymi był prezesem Centralnego Towarzystwa Gospodarczego i wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1848 założył w Poznaniu pierwszy w Poznaniu niezależny dziennik – „Gazetę Polską”, której był redaktorem naczelnym. Zmarł 30 listopada 1868 roku.

Roman Wolek, 2 VII 2022

Reklama na stronie

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.