Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca 100-lecie jednostki fot. Roman Wolek

2 lipca w Ławkach (gm. Trzemeszno) odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości. Rocznicę upamiętniać będzie pamiątkowa tablica umieszczona na historycznej siedzibie jednostki.

REKLAMA

Tablica pamiątkowa

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki przy remizie OSP Ławki oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia tej jednostki. Następnie delegacja OSP złożyła kwiaty przy obelisku Hipolita Cegielskiego. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac obok świetlicy wiejskiej, a prezes OSP Ławki Sławomir Suchta przedstawił historię jednostki.

 

fot. Roman Wolek

 

Z pamiątkowym sprzętem

OSP Ławki została założona przez Romana Świdodę w 1922 roku. Początkowo była wyposażona w zachowany do dziś drewniany wóz do przewozu ludzi i ręczną sikawkę. Siedzibą jednostki do dziś jest historyczny budynek przy stawie, niedaleko wjazdu do domu pochodzącego z Ławek wybitnego Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego. Do dziś walne zebrania sprawozdawcze OSP w gminie Trzemeszno odbywa się w Ławkach na początku stycznia, w terminie około 6 stycznia, czyli blisko daty urodzin Hipolita Cegielskiego.
Ze wspomnień Leona Knasta, byłego wieloletniego naczelnika i najstarszego strażaka OSP Ławki wynika, że podczas niemieckiej okupacji naczelnikiem był Niemiec, a jednostka liczyła 18 osób. Za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach jednostka miała wtedy otrzymać motopompę metz oraz przyczepę sprzętową, która również zachowała się do dziś.

 

fot. Roman Wolek

 

Cegielski został patronem

Systematyczny rozwój jednostki nastąpił od 2006 roku, kiedy to podczas dożynek gminnych OSP otrzymało na wyposażenie pierwszy samochód bojowy żuk. W wydarzeniu tym uczestniczyła m. in. prawnuczka Hipolita Cegielskiego. W 2014 roku samochód ten zastąpiony został kolejnym tego typu, ale nowszym. Przybywało również sprzętu i wyposażenia jak: motopompy, pilarki, radiostacje, agregat prądotwórczy, wózek wężowy itp. Strażacy z Ławek są przygotowani sprzętowo do zapewnienia zaopatrzenia wodnego podczas pożarów, w tym także na obszarach leśnych.
Druhowie z Ławek cały czas kultywują pamięć o Hipolicie Cegielskim, a w roku 100-lecia jednostka przyjęła jego imię.

 

fot. Roman Wolek

 

OSP Ławki w 2022 roku

Obecnie OSP Ławki liczy 21 druhów. Na początku bieżącego roku podczas V Zjazdu Powiatowego OSP RP w Gnieźnie, prezes OSP Ławki Sławomir Suchta i naczelnik Wojciech Jurgoński odebrali dla swojej jednostki Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego z okazji 100-lecia powstania OSP Ławki.

 

fot. Roman Wolek

 

Podziękowania i kubki

Podczas sobotniej uroczystości zaproszeni goście otrzymali podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie OSP Ławki, a także pamiątkowe kubki.
Po części oficjalnej zaproszeni goście i strażacy udali się na obiad oraz kawę. Dla mieszkańców Ławek przy boisku został zorganizowany grill.

 

 

Roman Wolek, 2 VII 2022

Reklama na stronie

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.