Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Pomysłodawczyniami  konkursu i organizatorkami były opiekunki Samorządu Szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr  1 im. A.A. Michelsona w Strzelnie  Kamila Pałaszyńska- Drabik i Ewa Mohylowska-Scheller, które prowadziły całe wydarzenie fot. Magdalena Lachowicz

- Mamy nadzieję, że spotkanie z kulturą Kujaw i Wielkopolski pozwoli podtrzymać tradycję naszego regionu - mówiły prowadzące Kamila Pałaszyńska-Drabik i Ewa Mohylowska-Scheller, inaugurując czwartkowe spotkanie z gwarą, czyli I Powiatowy Konkurs Gwary Kujawskiej i Poznańskiej Godejma, nie tylko po naszymu.

31 marca w Domu Kultury w Strzelnie odbył się I Powiatowy Konkurs Gwary Kujawskiej i Poznańskiej Godejma, nie tylko po naszymu. Spotkanie rozpoczął występ zespołu folklorystycznego Jezioranie z Jezior Wielkich z kierownikiem kapeli Pawłem Politowskim, który zaprezentował pieśni kujawskie. Zanim rozpoczęły się konkursowe przesłuchania rozgrzewkę poprowadził dyrektor strzeleńskiego Domu Kultury Paweł Gębala, który ma duże doświadczenie sceniczne nabyte na przykład podczas występów na ogólnopolskich festiwalach z kabaretem Na wynos.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

 

KONKURS RECYTATORSKI

Występy 13 recytatorów oceniało jury w składzie: Zofia Nowak-Paczkowska (przewodnicząca), Dorota Czarnecka, Maria Basińska, Marian Przybylski, które przyznało następujące miejsca:

- I miejsce: Lena Domżalska, ZSP 1 w Strzelnie za wiersz Okulary Juliana Tuwima w przekładzie Mariana Bartkowiaka pt. Pón Hilary (opiekun Kamila Pałaszyńska-Drabik),

- II miejsce: Szymon Siedliński  ZSP 1 w Strzelnie za fragment prozy Henryka Lewickiego Na kujawską nutę (opiekun Kamila Pałaszyńska- Drabik).

- III miejsce: Wojciech Politowski SP w Wójcinie za fragment prozy Dej, ci pomogę Marka Szymańskiego (opiekun Arleta Derecka).

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Zawadzka z SP w Wójcinie (opiekun Alicja Ossowska), Amelia Zachwieja SP w Wójcinie (opiekun Arleta Derecka) i Kinga Szydłowska SP w Wójcinie (opiekun Arleta Derecka).

Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego, dyrektorkę ZSP 1 Edytę Modrzejewską, Radę Rodziców przy ZSP 1 z przewodniczącą Mirosławą Podraza-Tarczewską, Zarząd Ogródków Działkowych Cegiełka w Strzelnie oraz rodzime przedsiębiorstwo Sanplast. Drobne upominki ufundował też tygodnik Pałuki.

KOGUCIK I TANIEC KUJAWSKI

Po zmaganiach recytatorskich na scenie z wiązanką tańców kujawskich wystąpili uczniowie ZSP 1, a uczennice Zofia Wikaryczak, Antonina Iwińska, Magdalena Dzięgielewska i Maja Skonieczna z piosenkami ludowymi. Natomiast dzieci  z klasy IIa przedstawiły tradycję ludową pt. Kogucik, przygotowaną  pod kierunkiem Leny Drogowskiej, przy akompaniamencie Piotra Barczaka.

Emerytowany nauczyciel historii, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Jacek Sech przybliżył uczestnikom uwarunkowania historyczno-społeczne użytkowania gwar i dialektów, jako części systemu językowego oraz naświetlił procesy, jakie zachodzą w nich na przestrzeni wieków.

WIOSENNA-WIELKANOCNA WYSTAWA

Imprezą towarzyszącą konkursowi była Strzeleńska Wystawa Ozdób Wielkanocnych i Wiosennych, której organizatorkami były Lena Drogowska i Elżbieta Prużyńska. Własnoręcznie wykonane ozdoby zaprezentowali uczniowie i nauczyciele Zespół Szkolno-Przedszkolnego nr.2 im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie z opiekunką Agnieszką Krawczyk, Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach z opiekunkami Katarzyną Wawrzyniak-Koczorowską i Iwoną Pieszak-Wikaryczak, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 im . A.A. Michelsona w Strzelnie z opiekunami Leną Drogowską i Elżbietą Prużyńską, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelnie z opiekunkami Elżbietą Stachewicz i Alicją Wojtylak, Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelnie z opiekunkami Ewą Jaroszewską, Małgorzatą Janowską i Anitą Nowak. Odbywały się też warsztaty artystyczne pod kierunkiem twórczyni ludowej ze Strzelna Grażyny Kaszy. Całość wzbogacona była prezentacją multimedialną o Kujawach i Wielkopolsce wykonaną  przez uczennice Jagodę Kaczorowską i Marcelinę Malczewską z klasy VII ZSP1 pod kierunkiem Marleny Komsty.

 

31 marca w Domu Kultury w Strzelnie odbył się I Powiatowy Konkurs Gwary Kujawskiej i Poznańskiej Godejma, nie tylko po naszymu fot. Magdalena Lachowicz

 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Strzelnie. W przeprowadzenie konkursu i wystawy zaangażowani byli nauczyciele: zastępca dyrektora szkoły Hanna Wojtylak-Bąk, Marlena Komsta, Krzysztof Ciałkowski, Paulina Wyborska, Lena Drogowska, Elżbieta Prużyńska, Ewa Mohylowska-Scheller i Kamila Pałaszyńska-Drabik. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, dyrektor ZSP nr 1 Edyta Modrzejewska, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr. hab. Jacek Woźny, Zakład Językoznawstwa Diachronicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Fundatorem banerów okolicznościowych była Rada Rodziców przy ZSP 1 z przewodniczącą Mirosławą Podraza-Tarczewską

W czwartkowym spotkaniu oprócz władz miasta uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich: proboszcz parafii św. Trójcy ks. Krzysztof Tarbicki, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelnie  Ewa Jaroszewska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Odział Emerytów i Rencistów Irena Mohylowska, emerytowani dyrektorzy szkół Marian Pałaszyński, Marian Trzecki oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy oświaty: Irena Trzecka, Jacek Sech, Urszula Sech, Felicja Pałaszyńska, Bogusława Sobiesierska, Regina Nowak. Posiłek w przerwie kawowej dla gości i uczestników przygotowała Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Emilii Walkowiak.

Patronat prasowy nad konkursem sprawował Tygodnik Pałuki i Ziemia Mogileńska.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 1 IV 2022

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.