Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Szkoła Podstawowa w Wójcinie doczeka się w końcu koniecznego remontu dachu budynku szkoły fot. Paweł Lachowicz

W połowie października ma rozpocząć się kompleksowy remont dachu na szkole podstawowej w Wójcinie. Na ten cel wójt zabezpieczył w budżecie gminy 650.000 zł.

Podczas sierpniowej sesji Rady Gminy w Jeziorach Wielkich, gdy omawiane było przygotowanie palcówek oświatowych do nowego roku szkolnego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wójcinie Paweł Politowski poinformował, że placówka, którą kieruje jest przygotowana do nowego roku szkolnego i przyjęcia uczniów oraz przedszkolaków. Zaznaczył, jednak że szkoła cały czas boryka się z przeciekającym dachem. - Te problemy co oku się powtarzają i co roku podejmujemy się drobnych napraw, które pojawiają się w trakcie roku szkolnego. Wymalowaliśmy tylko główne wyjście przy muralu. Nie możemy sobie pozwolić na większe remonty ze względu na problemy z dachem, które mamy nieustannie. Jestem w stałym kontakcie z firmą, która naprawia i z panem wójtem. Jest to problem najbardziej palący - powiedział dyrektor Politowski.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Wójt Dariusz Ciesielczyk mówił wówczas, że osobiście pofatygował się i wszedł na dach szkoły, by sprawdzić, czy w ogóle jakikolwiek remont ma sens. Okazało się, że wszystkie ogniomurki (element budynku, którego zadaniem jest zapobieganie przenoszenia się ognia na wypadek pożaru), wszystkie kominy są popękane. Wójt podejrzewa, że właśnie po uszkodzonych ogniomurkach dach zacieka. Jego zdaniem szkole potrzebny jest kompleksowy remont całego dachu łącznie ze zburzeniem ciągów wentylacyjnych i kominowych. Nie wspominając, że trzeba byłoby wymienić całą papę. Jednak w tej chwili koszty takiego remontu przewyższają możliwości finansowe gminy.

- Są to spore koszty i nie chciałbym tego robić cząstkowo, bo podejrzewam, że za kilka lat temat by powrócił. Ten dach wygląda strasznie jeżeli chodzi o jakość wykonania. Ciężko znaleźć miejsce, gdzie woda podcieka. Szukam pieniędzy i ten dach będziemy remontować, albo na jesień, albo na wiosnę. Jest to dach, który ma wiele błędów wykonawczych - mówił wójt Ciesielczyk. Dodał, że tylko kompleksowy remont dachu przyniesie pozytywny efekt.

Tymczasem podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy, 20 września wójt poinformował radnych, że w planach inwestycyjnych na 2022 rok ujął nowe zadanie polegające na remoncie dachu szkoły w Wójcinie. Oto, jaki planowany jest w związku z tym do wykonania zakres prac pytała wójta radna Joanna Jędraszczak. Wójt powiedział, że będzie to kompleksowy, generalny remont dachu, gdyż na położenie nowego za 2.500.000 zł gminy na razie nie stać. Na kompleksowy remont dachu wraz z dociepleniem w budżecie gminy zabezpieczono 650.000 zł. Remont będzie polegał na położeniu zamiast papy - specjalnej membrany. Obrobione zostaną wszystkie ciągi komunikacyjne, tak, by nie było już możliwości zaciekania. Zdaniem wójta taki generalny remont dachu ma wytrzymać co najmniej od 15 do 20 lat - Gwarancja jest na 2 lata, ale udało mi się wynegocjować na 5 lat. To wykonanie jest podobno lepsze niż papa, bo jest bardziej elastyczne i bardziej trwałe. Bo skoro samo poklejenie miało kosztować ponad 200.000 zł i nic innego by nie było robione, to zrobimy póki są pieniądze, bo nie wiadomo kiedy będzie nas stać na takie inwestycje. Gdy będzie dach ocieplony, to nam nadzieję, że będzie mniejsze zużycie oleju. Bo za sam olej do wszystkich jednostek mamy prawie 500.000  zł. Bo jeżeli tak będzie, to trzeba by się zastanowić i zacząć od Wójcina, bo tam jest miejsce i za 300.000 zł postawić fotowoltaikę i pompę ciepła, wtedy zobaczymy jaka będzie oszczędność energetyczna i finansowa  – mówił wójt Ciesielczyk.

Wykonanie inwestycji remontu dachu na szkole ma się rozpocząć w połowie października.

Paweł Lachowicz, 26 IX 2022

Kalendarz 2023

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.