Wszystkie zajęcia były bezpłatne, a uczestnicy zajęć panelowych otrzymali stosowne zaświadczenia. Można było zapoznać się z ofertą wydawnictw edukacyjnych, kupić książki oferowane przez wydawnictwa pedagogiczne, zapoznać się z ofertą szkoleniową oraz formami działalności różnych instytucji, których przedstawiciele byli obecni na targach.
Wzorem lat ubiegłych Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mogilnie zorganizowała Powiatowe Targi Edukacyjne. W tym roku była to ich trzynasta edycja, a odbyły się one w sobotę, 29 października w mogileńskim Zespole Szkół. Ich adresatami byli nauczyciele różnych specjalności, pedagodzy i psycholodzy pracujący w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu mogileńskiego oraz zainteresowani rodzice. Dyrektor mogileńskiej Poradni Maciej Herwart powitał zgromadzonych gości oraz przybyłych nauczycieli i rodziców nie ukrywając zadowolenia z tak wysokiej frekwencji. Oficjalnego otwarcia Targów dokonał burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, który w swoim wystąpieniu podkreślił rolę edukacji w kształtowaniu społeczeństwa.
W trakcie trwania spotkania zebrani mieli okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez zaproszonych przez organizatorów specjalistów. Wykład inauguracyjny Biologia empatii – blaski i cienie współodczuwania w środowisku edukacyjnym, który wygłosił prof. Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego odbył się w szkolnej auli i skierowany był do wszystkich uczestników targów. Później rozpoczęły się wykłady panelowe i warsztaty.
![]() |
Dyrektor mogileńskiej Poradni Maciej Herwart powitał zgromadzonych gości oraz przybyłych nauczycieli i rodziców fot. Paweł Lachowicz |
Temat dotyczący neurobiologii konfliktu z nastolatkiem omówił prof. Marek Kaczmarzyk. Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie Dlaczego tak trudno zrozumieć własne dziecko.
Wykład Zadania w kulturze uczenia się poprowadziła dr Marzena Żylińska z Fundacji Budząca się szkoła. Warsztaty Aktywność rzeźbi mózg – czyli jak dbać o optymalny rozwój dziecka poprowadziła dr Adriana Kloskowska z Impuls do Rozwoju Edukacji.
Uzależnienia cyfrowe dzieci i młodzieży. Jak wychowywać w epoce cyfryzacji, to warsztaty, które poprowadził prof. Jakub Andrzejczak z Wielkopolskiej Akademii Społeczno – Ekonomicznej.
Warsztaty Od rozmowy o wartościach do podstaw cenionych przez pracodawcę poprowadziła Dorota Andrzejewska z K-PCEN w Toruniu.
Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczyciela. Troska o zdrowie i radzenie sobie ze stresem, to warsztaty dla nauczycieli wszystkich typów szkół, poprowadziła Izabela Nowakowska z K-PCEN w Bydgoszczy.
Magdalena Chylebrant – Karolak przeprowadziła warsztaty Podnieś swoją samoocenę.
Warsztaty Budowanie rzeczywistego autorytetu nauczyciela prowadziła Wiesława Tamasiak-Wyszyńska z K-PCEN w Bydgoszczy.
Warsztaty Poprawne oddychanie drogą do zdrowia prowadził Norbert Łysiak z K – PCEN w Bydgoszczy.
Kreatywne warsztaty Kartka okolicznościowa w pudełku przeprowadziły Magdalena Duszyńska z Przedszkola nr 2 w Mogilnie oraz Katarzyna Góralczyk – Herwart ze Szkoły Podstawowej w Gębicach.
O Programowaniu i robotyce w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej opowiedział Robert Hejnicki z Edukacji Cyfrowej.
O wolontariacie, jako szansy rozwoju osobistego i zawodowego dla młodego człowieka opowiadał Radzym Jankiewicz ze Stowarzyszenia Pozarządowe Mogilno.
Ostatni wykład Od diagnozy po całe życie. Wycinki ze spektrum autyzmu zaprezentowali Weronika i Jerzy Janiakowie z Fundacji Fiona, Fundacji Aktywnych Furia, Centrum Wspierania Relacji.
![]() |
Dużą atrakcją było stoisko PPP w Mogilnie, które przedstawiło dość nowatorską formę terapii relaksacyjnej za pomocą mis dźwiękowych fot. Paweł Lachowicz |
Wszystkie zajęcia były bezpłatne, a uczestnicy zajęć panelowych otrzymali stosowne zaświadczenia. Można było zapoznać się z ofertą wydawnictw edukacyjnych, kupić książki oferowane przez wydawnictwa pedagogiczne, zapoznać się z ofertą szkoleniową oraz formami działalności różnych instytucji, których przedstawiciele byli obecni na targach.
Dużą atrakcją było stoisko PPP w Mogilnie, które przedstawiło dość nowatorską formę terapii relaksacyjnej za pomocą mis dźwiękowych. Tego typu forma zajęć jest prowadzona z dziećmi systematycznie przez cały rok. - Organizacja targów to dla nas bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne. W przygotowaniach targów biorą udział wszyscy pracownicy placówki. Tegoroczne targi można uznać za bardzo udane. Frekwencja dopisała i wielu nauczycieli oraz rodziców skorzystało z atrakcyjnych form warsztatów – powiedział nam Maciej Herwart.
Paweł Lachowicz, 30 X 2022