Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Do akcji rejestracji w bazie danych dawców szpiku i komórek macierzystych  przyłączył się starosta mogileński Bartosz Nowacki fot. Magdalena Lachowicz

27 października przy Urzędzie Miejskim w Strzelnie stanął ambulans do poboru krwi od dawców grup A, B, AB i 0. W tym samym czasie w specjalnie przygotowanym namiocie można było zapisać się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych.

Krew zebrana w tym dniu w Strzelnie zostanie przekazana na rzecz Jakuba Nawrotka z Jezior Wielkich. Jakub uległ nieszczęśliwemu wypadkowi 15 października w Mirosławicach (gm. Strzelno), przy pracach polowych. Wówczas w trakcie wrzucania buraków do ładowarki został wciągnięty w żmijkę maszyny. Chłopak uniknął śmierci dzięki przytomnej i błyskawicznej reakcji operatora, który za pomocą przycisku bezpieczeństwa w porę zdążył wyłączyć urządzenie. 16-latek doznał złamania prawej ręki i ran ciętych obydwu. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Toruniu. Jakub w Wojewódzkim Dziecięcym Szpitalu Zespolonym w Toruniu przeszedł już skomplikowaną operację ręki. Przetoczono mu siedem jednostek krwi, ale to wciąż jest za mało. Chłopak cały czas walczy o życie. Przed nim kolejna operacja. Obecnie przewieziony został na oddział intensywnej terapii w UCK w Gdańsku. 

REKLAMA

W związku z tym rodzina Jakuba zwróciła się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy mogą pomóc, o wsparcie dla Jakuba. Chodzi o oddanie najcenniejszego leku, jakim jest krew. Nie ma znaczenia grupa krwi (zostanie zamieniona na właściwą). Krew można oddać w dowolnym punkcie RCKiK lub w krwiobusie. Ważne, by w momencie oddania krwi podać następujące dane: Jakub Nawrotek, UCK Gdańsk, Oddział Intensywnej Terapii, ul. Smoluchowskiego 17.

- W jedności siła, pomagajmy - apeluje siostra Jakuba, Nadia Nawrotek. Do akcji już włączyła się społeczność Zespołu Szkół w Strzelnie. Jakub jest uczniem klasy II TL strzeleńskiego Zespołu Szkół. Krew oddają uczniowie i nauczyciele. Ponadto, na pomoc Jakubowi nie pozostała obojętna Gmina Strzelno. Podczas zorganizowanej w środę akcji kolejka chętnych do oddania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie miała końca. 

 

Zarówno krwiodawców, jak i chętnych do zapisania się w bazie dawców szpiku nie brakowało fot. Magdalena Lachowicz

 

W tym samym czasie będzie można było zapisać się u Ewy Szadkowskiej i Moniki Grabowskiej do bazy dawców szpiku i komórek macierzystych w akcji pomocy Oskarowi Lessnau z Wronowych (gm. Strzelno). Oskar jest absolwentem Szkoły Podstawowej we Wronowych i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, obecnie jest studentem Politechniki Poznańskiej. Walczy z ostrą białaczką szpikową. Jest to nowotwór szpiku kostnego - tkanki wypełniającej kości, której zadaniem jest produkcja erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi. Do leczenia tej choroby potrzebna jest krew i jej składniki, dlatego każda grupa krwi ma znaczenie.

Wśród chętnych do udzielenia tej formy pomocy znaleźli się starosta Bartosz Nowacki i burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński.

Dla krwiodawców oraz chętnych, by zarejestrować się w tym dniu w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu zapewnił pyszny, gorący barszcz i paszteciki, a Dom Kultury w Strzelnie zadbał o muzyczną oprawę, umilającą czas oczekującym.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 28 X 2021

Reklama na stronie

Zdrowie: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Zdrowie

Więcej: Zdrowie

loading...
Więcej: Zdrowie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.