Do akcji rejestracji w bazie danych dawców szpiku i komórek macierzystych  przyłączył się starosta mogileński Bartosz Nowacki fot. Magdalena Lachowicz

27 października przy Urzędzie Miejskim w Strzelnie stanął ambulans do poboru krwi od dawców grup A, B, AB i 0. W tym samym czasie w specjalnie przygotowanym namiocie można było zapisać się w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych.

Krew zebrana w tym dniu w Strzelnie zostanie przekazana na rzecz Jakuba Nawrotka z Jezior Wielkich. Jakub uległ nieszczęśliwemu wypadkowi 15 października w Mirosławicach (gm. Strzelno), przy pracach polowych. Wówczas w trakcie wrzucania buraków do ładowarki został wciągnięty w żmijkę maszyny. Chłopak uniknął śmierci dzięki przytomnej i błyskawicznej reakcji operatora, który za pomocą przycisku bezpieczeństwa w porę zdążył wyłączyć urządzenie. 16-latek doznał złamania prawej ręki i ran ciętych obydwu. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Toruniu. Jakub w Wojewódzkim Dziecięcym Szpitalu Zespolonym w Toruniu przeszedł już skomplikowaną operację ręki. Przetoczono mu siedem jednostek krwi, ale to wciąż jest za mało. Chłopak cały czas walczy o życie. Przed nim kolejna operacja. Obecnie przewieziony został na oddział intensywnej terapii w UCK w Gdańsku. 

REKLAMA

W związku z tym rodzina Jakuba zwróciła się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy mogą pomóc, o wsparcie dla Jakuba. Chodzi o oddanie najcenniejszego leku, jakim jest krew. Nie ma znaczenia grupa krwi (zostanie zamieniona na właściwą). Krew można oddać w dowolnym punkcie RCKiK lub w krwiobusie. Ważne, by w momencie oddania krwi podać następujące dane: Jakub Nawrotek, UCK Gdańsk, Oddział Intensywnej Terapii, ul. Smoluchowskiego 17.

- W jedności siła, pomagajmy - apeluje siostra Jakuba, Nadia Nawrotek. Do akcji już włączyła się społeczność Zespołu Szkół w Strzelnie. Jakub jest uczniem klasy II TL strzeleńskiego Zespołu Szkół. Krew oddają uczniowie i nauczyciele. Ponadto, na pomoc Jakubowi nie pozostała obojętna Gmina Strzelno. Podczas zorganizowanej w środę akcji kolejka chętnych do oddania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie miała końca. 

 

Zarówno krwiodawców, jak i chętnych do zapisania się w bazie dawców szpiku nie brakowało fot. Magdalena Lachowicz

 

W tym samym czasie będzie można było zapisać się u Ewy Szadkowskiej i Moniki Grabowskiej do bazy dawców szpiku i komórek macierzystych w akcji pomocy Oskarowi Lessnau z Wronowych (gm. Strzelno). Oskar jest absolwentem Szkoły Podstawowej we Wronowych i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, obecnie jest studentem Politechniki Poznańskiej. Walczy z ostrą białaczką szpikową. Jest to nowotwór szpiku kostnego - tkanki wypełniającej kości, której zadaniem jest produkcja erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi. Do leczenia tej choroby potrzebna jest krew i jej składniki, dlatego każda grupa krwi ma znaczenie.

Wśród chętnych do udzielenia tej formy pomocy znaleźli się starosta Bartosz Nowacki i burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński.

Dla krwiodawców oraz chętnych, by zarejestrować się w tym dniu w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu zapewnił pyszny, gorący barszcz i paszteciki, a Dom Kultury w Strzelnie zadbał o muzyczną oprawę, umilającą czas oczekującym.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 28 X 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.