Warsztaty kulinarne z przedszkolakami prowadził szef kuchni ZAZ Grzegorz Kulacz fot. Magdalena Lachowicz

19 listopada w Szkole Podstawowej im. A. A. Michelsona przy ZSP nr 1 w Strzelnie odbyły się kreatywne zajęcia dla przedszkolaków Dzieci nie jedzą śmieci.

W bogatym programie nie zabrakło warsztatów kulinarnych, pogadanki z dietetyczką oraz stacji zadaniowych. Maluchy w kuchennych fartuszkach oraz czapkach kucharskich wykonanych podczas warsztatów plastycznych przygotowywały pod kierunkiem szefa kuchni Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu Grzegorza Kulacza sałatki owocowe z bananami, mandarynkami i winogronem oraz kolorowe owocowe szaszłyki na bazie ananasa, arbuza i winogrona.

REKLAMA

Kucharskim wyzwaniom najmłodszych przyglądali się rodzice oraz nauczyciele. W między czasie w sali sportowej odbywały się zajęcia przy trzech stacjach zadaniowych. Stację pierwszą prowadziły Magdalena Trzeszczyńska i Katarzyna Lewandowska: dzieci rozmawiały o zdrowym żywieniu i na tej podstawie układały piramidę żywieniową. Stację drugą prowadziły: Marlena Kwiatkowska i Elżbieta Brzezicha - dzieci przygotowywały czapki kucharskie. Stację trzecią prowadziły: Mirosława Walkiewicz i Jagoda Borys - dzieci wykonywały fartuszki z reklamówek. Po wysłuchaniu pogadanki z dietetyczką Pauliną Wawrzyniak na temat zdrowego odżywiania i uczestniczeniu w stacjach zadaniowych wszyscy zasiedli do skosztowania zupy – kremu z pomidorów. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 na czele z dyrektorką szkoły Edytą Modrzejewską. Plakaty na wydarzenie wykonała Paulina Mikołajczak.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 20 XI 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.