Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Radny Paweł Glanc (w środku)  zaproponował, by podnieść opłatę za śmieci o 2 zł, czyli do stawki 19 zł i obserwować co będzie się działo w połowie roku fot. Paweł Lachowicz

Na najbliższej sesji jeziorańskiej Rady Gminy odbędzie się głosowanie w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Po przeprowadzonej analizie przez panią skarbnik, po obliczeniu wydatków wydanych w tym roku i dopłaceniu do odpadów przez gminę stawka powinna wynosić 24 zł. Wszystko jednak wskazuje na to, że mieszkańcy gminy zapłacą nie 24 zł, a 19 zł od osoby.

Obecnie stawka za wywóz śmieci na terenie gminy Jeziora Wielkie wynosi 17 zł od osoby. Jeśli mieszkaniec zgłosił kompostownik, to opłata zmniejszana jest o 50 groszy i wówczas opłata wynosi 16,50 zł od osoby.

Skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska podczas obrad komisji Rady Gminy sugerowała radnym, by podnieść stawkę do 20 zł od osoby i 19,50 zł z kompostownikiem. Po podwyżce gmina uzyskałaby większy dochód do budżetu o 133.000 zł. Wyliczała, że  w tym roku przy stawce 17 zł od osoby gmina dopłaca do gospodarki śmieciowej 220.000 zł.

REKLAMA

Wójt Dariusz Ciesielczyk mówił, że był na spotkaniu z burmistrzami i wójtami i w większości w gminach mieszkańcy płaca za śmieci minimalnie 30 zł od osoby. Za przykład dał gminę Gniewkowo, w której podobnie, jak w Jeziorach Wielkich gospodarką śmieciowa zajmuje się gminna spółka komunalna i tam mieszkańcy za odbiór odpadów płacą31 zł od osoby -  Nie możemy podnieść wody i kanalizacji, gdzie w innych gminach wodę mają już po 6 zł, u nas ponad 2,40 zł, a kanalizację mają ponad 3 zł. Jak inni włodarze słyszą, jakie są u nas stawki, to nie chcą w to wierzyć, jak w ogóle jesteśmy wydolni finansowo. Podwyżki muszą być, bo wszystko drożeje. Za prąd chociażby spółka komunalna otrzymała o milion złotych więcej. Co więcej, śmieci od nowego roku pójdą o 100 % do góry. Tak mówili na PSZOK, wszystko przez to, że tak energia wzrosła. Nie mamy innej możliwości, trzeba opłatę podwyższyć. Jakby zrobić 25 zł,  to nikt nie miałby krzywdy. Ja najwięcej za to obrywam ale i ja jestem odpowiedzialny za tą spółkę. Ja wiem, że najlepiej byłoby pozostawić 17  złotych i co z tego, jak oni za chwilę będą niewydolni finansowo. – tłumaczył wójt Ciesielczyk.

Radny Marcin Czaplicki stwierdził, że najwyżej gmina dołoży do działalności spółki, tak, jak dokłada do hali sportowej, czy innych rzecz. Innego  zdania był wójt, który twierdził, że radny musi zrozumieć to, że gmina dokłada dopóki ma z czego dołożyć. Ale środki pozyskiwane z zewnątrz też się kurczą i kiedyś się skończą. Zdaniem wójta stawka za wywóz śmieci powinna wynosić po podwyżce przynajmniej 20 zł. I nie wyklucza, że w trakcie roku i tak trzeba będzie dołożyć pieniądze z budżetu - Nadal paliwa będą rosły, koszty będą rosły, a tona spalania odpadów była 300 zł, a teraz jest 470 zł. Musicie państwo zrozumieć też trzeba sprzęty kupić. Wynagrodzenie, w tym najniższa krajowa idzie do góry i to dość sporo. Gmina też potrzebuje pieniędzy – tłumaczył wójt.

 

Zdaniem wójta mieszkańcy nie powinni narzekać na dochody. Jego zdaniem jeżeli ktoś nie chce pracować i zarobić więcej, to jest jego wybór fot. Paweł Lachowicz

 

Radnego Pawła Glanca martwiło to, że po podniesieniu mieszkańcom opłaty za śmieci spadnie ściągalność. Jego zdaniem ludzie przestana w ogóle płacić, bo każdy wytrzymuje ale do jakiegoś czasu - Podnosimy jeden podatek, drugi. Ja nie mówię, żeby nie podnosić, ale do pewnego momentu. Mówiliśmy, że będziemy mieli własną spółkę, to nie będą tak rosły koszty. Jak teraz podniesiemy opłatę o 5 złotych, to co wszyscy powiedzą. A dochody mieszkańców wcale nie są coraz większe – mówił radny Glanc.

Zdaniem wójta mieszkańcy nie powinni narzekać na dochody -  Jeżeli ktoś nie chce pracować i zarobić więcej, to jest jego wybór. Kiedyś po pracę była kolejka ludzi, a teraz do dobrej pracy nie ma chętnych – mówił wójt.

Zdaniem radnego Glanca dzieje się tak dlatego, że w Polsce mamy dobrze rozbudowane dodatki socjalne i komu nie chce się pracować, to i tak dostanie zapomogę. Radny zaproponował, by podnieść opłatę za śmieci o 2 zł, czyli do stawki 19 zł i obserwować co będzie się działo w połowie roku. Skarbnik Jolanta Szydłowska tłumaczyła, że jak poniesione zostaną stawki nawet o 3 zł,  to i tak gmina będzie do gospodarki śmieciowej dokładać – Do wszystkiego mamy dokładać? – pytała retorycznie i dalej wyliczała -  Proszę zwrócić uwagę, że mamy 40 uczniów mniej w tym roku szkolnym. Wiecie państwo z czym to się wiąże. Otrzymamy mniejszą subwencję. Do wszystkiego mamy dokładać. Powiedzcie mi z czego, jak podatki podniesiemy i wzrost jest 100.000 zł., a o 100.000 to rośnie koszt opału w jednej szkole – powiedziała skarbniczka Szydłowska.

 

Dla radnej Haliny Płachcińskiej obniżenie opłaty za śmieci przy zgłoszeniu kompostownika o 50 groszy jest śmieszną kwotą fot. Paweł Lachowicz

 

Radna Halina Płachcińska porównywała opłaty za śmieci obowiązujące w sąsiedniej gminie Wilczyn, gdzie mieszkańcy płacą 22 zł, przy czym ulga z korzystania z kompostownika przydomowego wynosi tam 3,50 zł  - A u nas jest śmieszne 50 groszy – komentowała radna Płachcińska. Jednak wójt stwierdził, że w rozmowie z wójtem Wilczyna usłyszał, że gmina miała podpisana umowę na 3 lata i w tym roku ta umowa im się kończy.

Po przeprowadzonej analizie przez panią skarbnik, po obliczeniu wydatków wydanych w tym roku i dopłaceniu do odpadów przez gminę stawka powinna wynosić 24 zł.

Jednak po decyzji radnych od nowego roku za odpady zbierane w sposób selektywny mieszkańcy zapłacą 19 zł miesięcznie od osoby, natomiast za śmieci zmieszane 38 zł od osoby. Za kompostowanie można zmniejszyć opłatę o 0,50 zł. miesięcznie od jednego mieszkańca. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak tłumaczył wójt Dariusz Ciesielczyk, gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, które obejmują koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, koszty tworzenia i utrzymania PSZOK, koszty obsługi administracyjnej tego systemu oraz koszty edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. 

Radni głosować będą nad uchwała podczas sesji Rady Gminy 25 października. Jeśli uchwałę podejmą, to nowe stawki obowiązywać będą od 1 stycznia 2023 roku.

Paweł Lachowicz, 22 X 2022

Opłaty za lokal(ność): artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Opłaty za lokal(ność)

Więcej: Opłaty za lokal(ność)

loading...
Więcej: Opłaty za lokal(ność)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.