Przypominamy dziś postać zmarłego 10 lat temu Ryszarda Cyby, jednego z najbardziej znanych strzelnian, którego zasługi doceniane są nie tylko w Strzelnie, ale również w województwie kujawsko-pomorskim i na pograniczu Kujaw i Wielkopolski.
Ryszard Cyba urodził się 29 października 1939 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z rodziną zamieszkał w Strzelnie w 1972 r. W Strzelnie przepracował całe swoje dorosłe życie zawodowe, niosąc pomoc jako lekarz. - Ryszard Cyba z urodzenia jest Wielkopolaninem, z zamieszkania Kujawiakiem, z racji wykonywanego zawodu Judymem niosącym pomoc wszystkim potrzebującym, zarówno tym chorym, jak i niezaradnym życiowo - mówił prezes TMMS Marian Przybylski podczas uroczystości nadania Ryszardowi Cybie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Strzelna.
Ryszard Cyba był m.in. twórcą oddziału laryngologicznego w strzeleńskim szpitalu i przez wiele lat, aż do momentu przejścia na emeryturę, był jego ordynatorem. To dzięki jego uporowi udało się z początkiem 2008 r. zapobiec całkowitej likwidacji Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna. Jako jeden z pierwszych podniósł temat kontynuacji działalności tej zasłużonej dla środowiska organizacji społecznej w nowych, prawem uregulowanych warunkach. Działalność tego stowarzyszenia jest kontynuowana, a doktor Cyba pełnił w nim funkcję wiceprezesa. Zainicjował wiosną 2008 r., pomimo swej ciężkiej choroby, rewitalizację grobu powstańca styczniowego z 1863 r. Aleksandra Jacoba. Pilnie zabiegał o historyczne odtworzenie tej mogiły. Również z jego inicjatywy został opracowany apel, przedłożony posłom i samorządowcom, w sprawie kontynuacji remontu i poprawienia estetyki zewnętrznej oraz otoczenia Szpitala Powiatowego w Strzelnie. Patronował 90. rocznicy odzyskania niepodległości i 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Ze środków społecznych postawiono obelisk wraz z tablicą pamiątkową w miejscu, w którym swe życie na ołtarzu ojczyzny złożyli dwaj powstańcy z kompanii gnieźnieńsko-wrzesińskiej: Stanisław Pachowiak i Czesław Plewiński, do czego przyczynił się Ryszard Cyba.
W swej pracy samorządowej, jako wieloletni radny miejski, członek zarządu miasta i społeczny wiceburmistrz działał na rzecz miasta i gminy Strzelno. Jako radny powiatowy i członek pierwszego odrodzonego Zarządu Powiatu Mogilno budował fundamenty nowych struktur powiatowych.
Proboszcz strzeleńskiej parafii ks. kanonik Otton Szymków wielokrotnie zaznaczał szczególne zasługi Ryszarda Cyby dla społeczności miasta i okolic. Dziękował mu za jego długoletni wkład pracy w Radzie Parafialnej, gdzie przez szereg lat uczestniczył w przedsięwzięciu Polonia Romanica. Był to program obejmujący kompleksową rewitalizację wzgórza klasztornego z zabytkami sztuki romańskiej w Strzelnie. W kwietniu 2009 r. Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna wystąpiło do Rady Miejskiej w Strzelnie z wnioskiem popierającym wniosek parafii Świętej Trójcy i ks. proboszcza Ottona Szymków o nadanie jemu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Strzelna. Ryszard Cyba oprócz pracy czysto zawodowej aktywnie udzielał się w życiu kulturalnym, sportowym i społecznym Strzelna. Był członkiem: MLKS Kujawianka Strzelno, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Miłośników Muzeum Ziemi Mogileńskiej czy też Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych Samarytanin w Strzelnie.
Zmarł 8 czerwca 2012 roku w strzeleńskim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 72 lat. Na własną prośbę swoje ostatnie dni spędził w szpitalu w Strzelnie, z którym przez wiele lat był związany, nie tylko zawodowo, ale także uczuciowo. Pogrzeb poprzedzony mszą św. w bazylice Świętej Trójcy odbył się w środę 13 czerwca w obecności ogromnej ilości osób, rodziny, przyjaciół i znajomych na cmentarzu parafialnym w Strzelnie, gdzie spoczął obok przedwcześnie zmarłego syna Macieja.
(ml), 29 X 2022