Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Uczniowie ZSP 1 fot. Hanna Wojtylak - Bąk

Uczniowie strzeleńskich szkół i placówek oświatowych  dołączyli do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji #Szkołapamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

REKLAMA

W tegorocznej, czwartej już akcji MEN uczestniczą między innymi Szkoła Podstawowa im. A. A. Michelsona, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego oraz Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach.

30 i 31 października uczniowie odwiedzili miejscowe cmentarze, gdzie posprzątali groby tych, którzy walczyli o naszą ojczyznę. Nie zapomnieli także o zmarłych pracownikach szkół oraz wszystkich bliskich. Na grobach zapalili znicze i pozostawili chorągiewki z logiem szkół. Uczniowie szkoły w Markowicach dodatkowo odwiedzili cmentarz rodziny Wilamowitz – Moellendorff w Gaju Wymysłowickim, którym szkoła od kilku lat się opiekuje.

 

Uczniowie ZSP 2 fot. Jacek Łuczak

 

Do akcji wzorem lat ubiegłych dołączył także strzeleński Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W ramach działalności sekcji artystyczno-kulturalnej pod opieką wychowawczyni Marzeny Mikołajczyk grupa 12 wychowanków kontynuowała pracę porządkowe na starej strzeleńskiej nekropolii. Chłopcy porządkowali alejki cmentarne. Ponadto uczcili pamięć żołnierzy walczących o wolność i zapalili symboliczne znicze na grobie poległych żołnierzy i pod pomnikiem poległych w Katyniu.

 

Strzeleńscy strażacy fot. Marek Wziętek

 

28 października groby byłych nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie odwiedzili uczniowie grupy językowej klasy III. Była to dziewiąta tego typu akcja zorganizowana przez licealistów. Uczniowie oddali cześć pamięci nieodżałowanych profesorów, którzy zapisali się w pamięci wielu absolwentów, którzy byli wychowawcami wielu pokoleń i mają stałe miejsce w historii szkoły. Zapalili znicze na grobach nauczycieli spoczywających na dwóch cmentarzach w Strzelnie: Ludwika Zbytniewskiego, Filipa Klemińskiego, Stefana Płócienniczaka, Kazimierza Zdeba, Zygmunta Sitniaka, Jana Czarneckiego, Henryka Szypury, Zdzisława Miklaszewskiego, Kazimierza Szkatulskiego, Krystyny Kościelak i Zbyszka Noska. W sobotę 29 października delegacja nauczycieli odwiedziła cmentarz w Inowrocławiu i zapaliła znicz na grobie nauczyciela Jacka Zbytniewskiego, którego pożegnali w czerwcu tego roku - Naszą akcję powtarzamy co roku, jest odruchem serca, ponieważ w naszym liceum nie zapomnimy nigdy o tych, którzy byli wychowawcami, nauczycielami i przewodnikami. O tych, którzy tworzyli piękną historię naszego liceum – powiedzieli strzeleńscy licealiści.   

 

Uczniowie szkoły w Markowicach porządkują cmentarz w Gaju Wymysłowickim fot. Joanna Parada

 

31 października cmentarz w Strzelnie odwiedzili też strażacy miejscowej jednostki OSP w asyście młodzieżowej drużyny pożarniczej. Zapalali znicze na grobach strażaków z jednostki,  którzy odeszli na wieczną służbę.  

Publikowane zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości szkół, MOW i OSP.

 

 

Magdalena Lachowicz, 31X 2022

Pamiętamy o nich: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Pamiętamy o nich

Więcej: Pamiętamy o nich

loading...
Więcej: Pamiętamy o nich

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.