Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Artykuły z gazety

GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż ostatnio. A to oznacza, że od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia.

Przedstawiamy na jakich zasadach i komu przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone.

Zasiłek pogrzebowy to nic innego jak zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu osoby ubezpieczonej, członka rodziny osoby ubezpieczonej lub osoby pobierającej świadczenia z ZUS. Może to być ktoś z rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego). Należy jednak pamiętać, że zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko raz po tej samej osobie zmarłej.

W mojej praktyce inspektorskiej często spotykam się z sytuacją, w której nie do końca dostrzegana jest prawotwórcza rola regulaminu wynagradzania. Jeśli już regulamin wynagradzania występuje, to często ma on postać powielonego z sieci dokumentu, który zupełnie nie przystaje do warunków obowiązujących u danego pracodawcy. Często powiela się w nim przepisy Kodeksu pracy, a pomija istotne faktyczne reguły płacowe występujące w danej firmie. Ot musi być dodatkowy papier - no to jest.

Gdy tracimy bliską osobę pierwszym zwrotem, który nam przysługuje to poniesione koszty pogrzebu. Ale możemy również spodziewać się innej wypłaty. Środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i zebrane na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym są dziedziczone.

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia, że nadal się uczą i złożenie wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Nie jest konieczne coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce, kiedy uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. studia 5-letnie).

W zeszłym tygodniu omawialiśmy skutki podatkowe zaciągania, udzielania pożyczki między osobami fizycznymi na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym tygodniu przeanalizujemy, jakie są obowiązki stron umowy pożyczki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Środki pieniężne zwłaszcza w większych ilościach najczęściej pozyskiwane są w formie kredytu z instytucji bankowych. Zdarza się jednak i to wcale nie tak sporadycznie, że pieniądze zwłaszcza mniejsze  sumy są pożyczane od znajomych, bliższej lub dalszej rodziny.

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, mają obowiązek zawiadomić ZUS o dalszym kontynuowaniu nauki. Chodzi o osoby, które ukończyły 16 lat. Na złożenie zaświadczenia uczniowie mają czas do końca września, dla studentów termin ten upływa z końcem października.

Podkategorie

Kalendarz w Pałukach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.