Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

41 mieszkańców zagłosowało za proponowanym podziałem funduszu sołeckiego dla Żabna fot. Damian Stawski

Pojawiają się pierwsze sygnały, że mieszkańcy Żabna nie zgadzają się z takim podziałem funduszu, że jednego roku w całości trafia on do Żabienka, a w kolejnym do Żabna. I tak na przemian. Sołtys Barbarze Lech udało się na razie zapanować nad fermentem i dyskusję szybko uciąć.

20 września o swoim podziale funduszu sołeckiego na kolejny rok decydowali mieszkańcy sołectwa Żabno/Żabienko. Zasada jest taka, że co roku na przemian raz cały fundusz zostaje przeznaczony na miejscowość Żabno, a raz na Żabienko. W 2019 r. kwotę 26.799,52 zł przeznaczono na Żabno. Podczas tego zebrania szczególne wrażenie wywarła frekwencja. W świetlicy w Żabienku zjawiły się 44 osoby.
Nie od dzisiaj wiadomo, że w sołectwie walczą między sobą dwa ośrodki - ośrodek władzy sołtys Barbary Lech z Żabienka oraz ośrodek Małgorzaty Małeckiej z Żabna. Podczas każdego z zebrań nie brakuje uszczypliwości dla każdej ze stron. Tym razem jednak Małgorzata Małecka w zebraniu sołeckim nie uczestniczyła, jak powiedział nam jej mąż - ze względów zdrowotnych. Uszczypliwości jednak nie zabrakło. Barbara Lech pogratulowała bowiem przyznania tytułu Zasłużonego dla Gminy Mogilno dla Teresy Marmuckiej-Lalki. Ani słowa z kolei nie powiedziała o przyznanym podczas wrześniowej sesji tytule dla Małgorzaty Małeckiej, również przecież mieszkanki sołectwa. Tę informację musiał za Barbarę Lech prostować na zebraniu kandydat na burmistrza z PSL Karol Nawrot. Notabene obie panie z tej samej partii będą walczyły o mandaty radnych - Małgorzata Małecka startuje z PSL-u do Rady Powiatu, z kolei Barbara Lech startuje z PSL-u do Rady Miejskiej.
Bez kontrowersji przeszły za to propozycje podziału funduszu sołeckiego. Sołtys Lech zaproponowała, by większość funduszu sołeckiego przeznaczyć na oświetlenie Żabna. 12.000 zł zarezerwowano na lampę na drodze od pałacu w Żabnie do czworaków i kolejne 12.000 zł przy drodze na odcinku od krzyża do posesji państwa Małeckich. Pozostałe 2.000 zł zabezpieczono na organizację festynu integracyjnego, 500 zł na zakup drewnochronu do pomalowania wiaty i 299,52 zł na zakup węgla do świetlicy. Za tymi propozycjami zagłosowało 41 mieszkańców, 3 wstrzymało się od głosu.
Podczas zebrania głównym tematem było bezpieczeństwo mieszkańców. Po pierwsze jeżeli chodzi o dojazd dzieci do szkoły - przy drodze krajowej nr 15 jest przystanek autobusowy do którego dzieci w jakiś sposób muszą dojść. Barbara Lech zwracała uwagę burmistrza Leszka Duszyńskiego, by ten w jakiś sposób zainterweniował w GDDKiA w tej sprawie, by może poza drogą pomyśleć o utworzeniu chodnika. Jedna z mieszkanek podpowiedziała o wytyczeniu przejścia już za rowem poza pasem drogi krajowej. - Takie zapytanie lub pismo pana burmistrza nic nie kosztuje - mówiła jedna z mieszkanek. Innym rozwiązaniem byłoby zabieranie części dzieci nie z przystanku, a z innego dogodnego dla nich i bezpiecznego miejsca. Burmistrz w tej sprawie miałby w swoim gabinecie zorganizować spotkanie mieszkańców z kierownikiem PKS.
Druga sprawa dotyczyła planowanej budowy obwodnicy Mogilna, ale także przebudowy drogi wojewódzkiej przez Żabno. Burmistrz Leszek Duszyński zapewniał mieszkańców, że projekt zakłada budowę chodnika na całej długości Żabna, a dodatkowo utworzenie ścieżki rowerowej łączącej Żabno z Mogilnem. Mieszkańcy mimo to z tej inwestycji zadowoleni nie byli, bo po prostu przez budowę II części obwodnicy ruch zostanie skierowany wprost pod ich okna.
Głos w tej sprawie zabrał kandydat na burmistrza Paweł Kraśny, który zebrał za swoje zdanie oklaski.
- Droga wojewódzka jest rzeczywiście bardzo niebezpieczna, ale powiem państwu jedną rzecz. Panie burmistrzu, na pewno nie chciałbym, żeby pan dalej ciągnął tę obwodnicę tutaj w te bagna, nie traćmy milionów w bagna, pomyślmy i zróbmy obwodnicę inaczej - mówił Paweł Kraśny. Sens wypowiedzi jest taki, jaki oczekiwali mieszkańcy, ale to co mówił Paweł Kraśny nie do końca jest prawdą. Obwodnicę ma budować bowiem Urząd Marszałkowski. Gmina natomiast przygotowuje projekt.
Najważniejszym jednak punktem tego zebrania był wniosek jednej z mieszkanek o inny podział funduszu. Mieszkańcy Żabna mają bowiem więcej mieszkańców i już nie godzą się na podział rok po roku. Podział jest z kolei równy dla obu wsi dlatego, że to właśnie w Żabienku znajduje się m.in. świetlica, w którą należy inwestować. Sołtys Barbara Lech ten temat postanowiła szybko uciąć.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1389 (39/2018)

Promile - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.