Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Opóźnia się pozyskanie przez gminę dofinansowania na budowę hali w Trzemżalu. Nie wiadomo, czy w ogóle uda się otrzymać środki zewnętrzne na prace w parku Baba.

Gmina Trzemeszno może mieć spore problemy z otrzymaniem w tym roku dofinansowania na dwie inwestycje.
Pierwsza z nich to budowa hali sportowej w Trzemżalu. Budowa została już zakończona. Uroczyste otwarcie hali ma odbyć się w październiku. Koszt budowy to 3.626.805,41 zł. Gmina ma przyznane na ten cel dofinansowanie w wysokości 3.082.784,59 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Według wcześniejszych zapewnień dofinansowanie to miało zostać przekazane gminie jeszcze w bieżącym roku. Jednak jak informował skarbnik gminy Adrian Nowak na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miejskiej 19 września, Urząd Marszałkowski nie zdążył jeszcze nawet przebrnąć przez etap rozpatrywania, czy zamówienie publiczne ze strony gminy zostało prawidłowo udzielone. Natomiast w tegorocznym budżecie zaplanowano, że jakaś część dotacji, choćby zaliczkowa wpłynie do gminy. Jak informował skarbnik, było zapewnienie, że gmina otrzyma całość dofinansowania. Jeśli tak się jednak nie stanie w budżecie gminnym zabraknie prawie 3 mln zł.
Jeszcze gorzej wygląda sprawa dofinansowania trwającej rewitalizacji parku Baba. Gmina pozyskała na ten cel dotację Unii Europejskiej poprzez Lokalną Grupę Działania Światowid. Dofinansowanie powinno wynieść 254.055 złotych. Jak mówił jednak podczas obrad komisji burmistrz Krzysztof Dereziński, istnieje realny czarny scenariusz, że gmina w ogóle nie dostanie tych pieniędzy i będzie musiała sama zapłacić za tę inwestycję.
Adrian Nowak wyjaśniał, iż po otrzymaniu informacji, że został już rozstrzygnięty konkurs i gmina ma przyznane środki, podpisano umowę z wykonawcą więc prace już trwają. Wskazywał jednak na opieszałość ze strony Światowida, który nie dostarczył na czas dokumentów i Urząd Marszałkowski nie mógł ruszyć z tematem przygotowania stosownej umowy.
Burmistrz miał w obydwu sprawach interweniować w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Jeśli nie uda się tego załatwić, w budżecie gminnym w związku z tymi dwiema inwestycjami na koniec roku może zabraknąć łącznie prawie 3,5 mln zł.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1389 (39/2018)

Radni - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.