Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Za propozycjami przedstawionymi w pierwszej wersji podczas zebrania przez sołtysa Jana Szczególskiego - zagłosował tylko on sam fot. Damian Stawski

Mieszkańcy Lubieszewa nie mogą spać spokojnie, ponieważ większość gruntów i budynków w miejscowości jest w posiadaniu spółdzielni Jutrzenka, która ma zostać sprzedana. Póki co m.in. na korzystanie ze świetlicy czy z placu zabaw jest podpisana z gminą Mogilno umowa użyczenia.

19 września odbyło się zebranie wiejskie w sprawie podziału kwoty 13.967,05 zł w sołectwie Ratowo jako fundusz sołecki na 2019 r. Sołtys Jan Szczególski początkowo zaproponował, by kwotę 11.500 zł wydać na postawienie lampy przy przystanku w Lubieszewie, 1.000 zł zarezerwować na zakup energii elektrycznej, a pozostałą kwotę 1.467,05 zł przeznaczyć na integrację i doraźną naprawę tablic informacyjnych. Jeżeli chodzi o lampę w Lubieszewie, kosztuje ona tak dużo, ponieważ przedstawiciel Enei po wizji w terenie z urzędnikiem gminy Mateuszem Lisieckim stwierdził, że nie można oświetlenia dowiesić na istniejącym słupie i potrzebny jest nowy.
Gdy już przyszło do głosowania nad przedstawionymi przez sołtysa propozycjami okazało się, że tylko on głosuje za nimi. Pozostali mieszkańcy dopiero po głosowaniu zdradzili, jaki pomysł mają na fundusz sołecki. Mieszkańcy mieli jeszcze do rozdysponowania kwotę 6.208 zł na 2018 r. i zdecydowali przeznaczyć ją na zakup materiałów pod remont figury w Lubieszewie. Z kolei z funduszu na 2019 r. zarezerwowano 4.000 zł na wykonanie remontu tej figury, czyli zapłatę za robociznę. Remont ma być przeprowadzony jeszcze w tym roku, prawdopodobnie faktura za robotę zostanie wystawiona w przyszłym. 1.000 zł zarezerwowano na integrację, 1.000 zł na zakup energii elektrycznej, a pozostałe 7.967,05 zł przeznaczono na zakup lampy przy przystanku. W trakcie dyskusji burmistrz Leszek Duszyński zadeklarował, że brakującą kwotę do postawienia lampy dołoży. Tak więc propozycje Jana Szczególskiego przeszły, tyle, że jeszcze dodatkowo mieszkańcy wyremontują figurę.
Największym jednak problemem dla mieszkańców jest wygasająca za rok umowa na użyczenie gruntów i budynków gminie od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Jutrzenka w Lubieszewie (umowa na użytkowanie była podpisana na 10 lat). Spółdzielnia zostanie bowiem już niedługo sprzedana i nie wiadomo co zdecyduje nowy właściciel. Do spółdzielni należy m.in. świetlica wiejska, plac zabaw, ale również część drogi prowadzącej do niektórych domostw. - Nie wiadomo czy będziemy tutaj siedzieć - podsumował całą sytuację sołtys Jan Szczególski. Od spółdzielni też sołectwo czerpie wodę i o rozwiązaniu tego problemu gmina również będzie musiała pomyśleć. Albo sieć zostanie przez gminę przejęta, albo po prostu będzie trzeba wybudować nową. Do tej samej sieci podłączona jest większa część sołectwa Strzelce.W przypadku uregulowania sytuacji z gruntami w Lubieszewie, burmistrz Leszek Duszyński zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności gmina chciałaby uporządkować przestrzeń na placu zabaw. - Tam jest taki misz masz. Nie może być tam boisk do wszystkich dyscyplin, to trzeba uporządkować - mówił burmistrz.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1389 (39/2018)

Sklep

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.