Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Tematem przewodnim było bezpieczeństwo osób starszych fot. Joanna Świetnicka

Funkcjonariusze policji i straży pożarnej podkreślali, że tylko bieżąca wymiana informacji między mieszkańcami a instytucjami na temat występujących zagrożeń pozwoli podjąć skuteczne kroki zmierzające do ich wyeliminowania.

11 grudnia w sali widowiskowej Mogileńskiego Domu Kultury przy Rynku w Mogilnie odbyło się spotkanie z udziałem kilkudziesięciu członków Klubu Seniora Po 50 w Mogilnie. Klub Seniora odwiedzili z tej okazji: pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Mogilnie nadkom. Tomasz Rybczyński, dzielnicowi mł. asp. Przemysław Dominiczak i mł. asp. Hubert Pachała, asp. Tomasz Bartecki, przedstawiciele Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie st. kpt. Łukasz Rogalski i st. kpt. Łukasz Szulc oraz Małgorzata Maciejewska z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mogilnie. Spotkanie przygotowała opiekunka mogileńskich seniorów Grażyna Lewandowska.

Celem spotkania było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców gminy po 50. roku życia w zakresie poczucia bezpieczeństwa. Była to również, doskonała okazja do wymiany informacji pomiędzy instytucjami funkcjonującymi na terenie gminy i mieszkańcami o istniejących zagrożeniach oraz konstruktywnych sposobach ich eliminowania.

Spotkanie skierowane była do grupy seniorów, gdyż to właśnie emeryci i renciści są wyjątkowo narażeni na działalność przestępczą ze strony wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy. Zanim dojdzie do przestępstwa, sprawcy poznają teren i zwyczaje swoich ofiar. Wybierają najskuteczniejszy sposób popełnienia przestępstwa.

Policjanci mówili m.in. o oszustwach w stosunku do osób starszych. Wiele słów powiedziano i napisano na temat podszywania się pod wnuczka, jednakże pomysłowość osób wykorzystujących naiwność i łatwowierność osób starszych nie zna granic. Ostatnio dokonuje się bowiem wiele kradzieży metodą na hydraulika, na doręczyciela, czy na koc. Metodami tymi oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszych ludzi mieszkających na terenie powiatu mogileńskiego. We wszystkich tych przypadkach sprawcy najpierw sprawdzają warunki życia ludzi starszych, a po wpuszczeniu do mieszkania i skutecznego odwrócenia uwagi, dokonują kradzieży gotówki (od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych) i biżuterii. Policjanci zwrócił także uwagę na to, że przestępcy dzwoniąc mogą podawać się za policjantów lub innych przedstawicieli służb.

Ważną częścią spotkania były wskazówki, jak chronić siebie i swoje mienie. Policjanci przypomnieli kilka podstawowych zasad, jak właściwie zabezpieczyć swój dobytek i zapobiegać sytuacjom, gdzie można stać się ofiarą przestępstwa - kradzieże na rynkach, targowiskach, na cmentarzach. Mundurowi zwrócili także uwagę na fakt wpuszczania do klatek blokowych obcych osób, na niezamykanie drzwi od mieszkań oraz na pozostawianie niezabezpieczonych rowerów, które kuszą potencjalnego złodzieja. Tylko bieżąca wymiana informacji na temat występujących zagrożeń pozwoli podjąć skuteczne kroki zmierzające do ich wyeliminowania.

Poruszony także został ważny temat sytuacji seniorów w kontekście praw człowieka, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, uzależnienia od alkoholu oraz bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym.

W międzyczasie odbyła się prezentacja dzielnicowych z opisami ich rejonów służbowych i danymi ułatwiającymi kontakt.

Strażacy natomiast wyjaśnili w trakcie spotkania jakie skutki może nieść z sobą niedokonywanie okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz wentylacyjnych, w jaki sposób ustrzec się przed czadem, a także jak zachować się na wypadek pożaru w budynku. Objaśnili również zasadę działania czujnika tlenku węgla.

Z kolei Małgorzata Maciejewska z sanepidu omówiła zasady zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania się.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Joanna Świetnicka, 13 XII 2018

Naprawdę - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.