Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Pracownik Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku odkopuje nagrobek leżący na skarpie przy bloku fot. Marek Holak

Fragment nagrobka należał prawdopodobnie do rodziny mogileńskich Żydów narodowości niemieckiej.

Na terenie obecnego osiedla bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Mogilnie przy ul. Sportowej przed II wojną światową swe cmentarze miała społeczność niemiecka i żydowska mieszkająca w Mogilnie. Po wojnie cmentarze zostały zlikwidowane, zrównane z ziemią przez władzę komunistyczną.

Pozostała minimalna ilość pamiątek po tamtych nekropoliach. Dlatego na sygnał do burmistrza od jednego z mieszkańców, że przy jednym z bloków na tym osiedlu leży fragment nagrobka błyskawicznie zareagował dyrektor Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku Jan Szymański. Fragment płyty nagrobnej został przewieziony do muzeum. Po oczyszczeniu okazało się, że jest to nagrobek prawdopodobnie należący do niemieckiej rodziny wyznania żydowskiego mieszkającej w Mogilnie. Jest dwustronny, z jednej strony napisy są po niemiecku, a z drugiej po hebrajsku.

czydmo02
Napis na płycie nagrobnej próbuje odczytać burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Z lewej dyrektor wydziału promocji ratusza Marcin Zieliński. fot. Marek Holak
czydmo03
Z tej strony napisy na płycie nagrobnej były wykonane niemieckim gotykiem fot. Marek Holak
czydmo04
Płyta została zapakowana do samochodu i pojedzie do muzeum w Chabsku fot. Marek Holak
Previous Next Play Pause
1 2 3

Szerzej w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej w czwartek, 3 października

Marek Holak, 27 IX 2019

Sklep

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.