Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

fot. Joanna Świetnicka

Smutna informacja o śmierci Pawła Domagalskiego z Dąbrowy, współpracownika Pałuk w latach 90. dotarła do mogileńskiej redakcji dzisiaj rano. Zmarł wczoraj, 28 września w wieku 68 lat.

Paweł Domagalski z Dąbrowy podjął współpracę z ukazującym się na terenie Żnina - Tygodnikiem Lokalnym Pałuki, w okresie, gdy nie ukazywał się jeszcze Tygodnik Lokalny Pałuki i Ziemia Mogileńska. Gazeta w Mogilnie wystartowała 8 marca 1996 roku. Tymczasem w 1994 r. ze żnińskiej redakcji Pałuk wysłano list do Szkoły Podstawowej w Dąbrowie.

Tak tamten czas wspominał w 1995 roku Paweł Domagalski: Z redakcji skierowano pismo do Szkoły Podstawowej w Dąbrowie z prośbą o pomoc w znalezieniu reportera. To pismo zostało wrzucone do kosza, nie wiem czy po rozmowie z nauczycielami, czy nie, nie wiem. Ten kosz trafił do palacza a palacz, mój przyjaciel, przeglądając kosz przeczytał pismo. Z racji tego, że jestem przewodniczącym Koła Terenowego Polskiego Związku Filatelistów, kolega, też członek, powiedział: - "Ty będziesz się nadawał". Pojechałem do redakcji. Akurat był naczelny, umówiłem się i zacząłem pisać. Najpierw próbnie. Pierwszy artykuł - na prima aprilis 1 kwietnia 1994 r., że gmina Dąbrowa przejmuje spalarnię kożuchów. Pisanie traktuję amatorsko, chciałem po prostu, aby było słychać w gazecie o mojej gminie. Te wspomnienia ukazały się w wydanej w 2011 roku książce "Moja przygoda w Pałukach", na rocznicę 20-lecia Pałuk i 15-lecia Pałuk i Ziemi Mogileńskiej. W sumie współpraca Pawła Domagalskiego z Pałukami trwała przez kilka lat w latach 90. ubiegłego wieku.

Smutna informacja o śmierci Pawła dotarła do mogileńskiej redakcji dzisiaj rano. Zmarł wczoraj, 28 września w wieku 68 lat.

Gmina Dąbrowa i powiat mogileński straciły regionalistę, człowieka całym sercem zaangażowanego w funkcjonowanie Małej Ojczyzny. Nie było żadnego przedsięwzięcia społecznego, kulturalnego czy religijnego na terenie gminy Dąbrowa, gdzie Paweł nie byłby zaangażowany. Bardzo często wręcz je inicjował. Był kolekcjonerem, zbierał praktycznie wszystko, od płyt winylowych, po materiały związane z PCK. Pojawiał się na targach staroci, a gdy muzeum w Chabsku organizowało wystawy tematyczne, zawsze udostępniał tam eksponaty ze swoich zbiorów. Działał w harcerstwie, w listopadzie co roku organizował zaduszkowe wieczory wspomnień, gdzie przypominał muzykę i biografie największych gwiazd polskiej piosenki. Organizował Drogę Krzyżową poświęconą Janowi Pawłowi II.

Wspomnienie o Pawle Domagalskim ukaże się 29 października, w numerze Pałuk, w którym przedstawimy biogramy osób zasłużonych dla Ziemi Mogileńskiej, zmarłych w ostatnim roku.

Marek Holak, 29 IX 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.