Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Tak będzie wyglądał po rewitalizacji kultowy budynek należącego do gminy magazynu zbożowego przy ul. Magazynowej w Mogilnie. Wizualizacja z projektu autorstwa Barbary Napierały z Mogilna. fot. Marek Holak

Zainteresowanie mieszkańców konsultacjami rewitalizacyjnymi było minimalne. Na spotkanie z ekspertką w zakresie rewitalizacji Hanna Gill-Piątek przyszło zaledwie 7 osób, w tym nie było żadnego radnego Rady Miejskiej.

We wtorek 31 lipca podczas sesji Rady Miejskiej w Mogilnie po roku od przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023, ponownie ten dokument trafi pod obrady radnych.

W ubiegłym roku, pisaliśmy w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej, w artykule "Drzwi do remontu magazynu zostały uchylone", że mogileńscy radni przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji. Program jest spójny z założeniami Strategii Rozwoju Gminy Mogilno na lata 2015-2025. Może być traktowany także jako dalszy ciąg Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Mogilna, który opracowany był na lata 2009-2015.

Program wyodrębnił cztery podobszary o największym i najbardziej uciążliwym dla mieszkańców stopniu zdegradowania, są to: centrum Mogilna (magazyn zbożowy i otoczenie) oraz w części wiejskiej - teren w Gębicach (rynek), Marcinkowie (rozbudowa świetlicy mieszczącej się w tej chwili w budynku szkoły podstawowej) i w Chabsku (rewitalizacja otoczenia Muzeum Ziemi mogileńskiej).

Już po przyjęciu przez radnych, pogram uzyskał pozytywne opinie Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i został złożony wraz z załącznikami do oceny formalnej przez marszałka województwa kujawsko - pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Urząd Marszałkowski wskazał jednak na kilka drobnych spraw, które wymagały korekty w LPR. Program został uzupełniony i trafił z powrotem pod społeczne konsultacje, które odbyły się w czwartek 26 lipca w sali MDK przy rynku. Zmiany omówiła Hanna Gill-Piątek z Łodzi - ekspertka w zakresie rewitalizacji, artystka, działaczka społeczna związana z Kongresem Ruchów Miejskich.

Po kolejnym zatwierdzeniu LPR przez radnych, trafi on ponownie do marszałka województwa i po jego przyjęciu gmina będzie mogła składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z tego programu.

Szerzej w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej, w czwartek 2 sierpnia.

Marek Holak, 28 VII 2018

Rolniku - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.