Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Od lewej: Ingrid Leonard, Katharina Smets i Inne Eysermans w towarzystwie burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego fot. Marek Holak

Album rodzinny z fotografiami babci z Mogilna, stał się dla Kathariny Smets punktem wyjścia do przygotowywanego spektaklu The Space Between.

Przez kilka lipcowych dni w Mogilnie przebywały mieszkanki Antwerpii: Katharina Smets, fotograf Ingrid Leonard i odpowiedzialna za muzykę Inne Eysermans, które pracują nad projektem - spektaklem przygotowywanym w Belgii, w ramach grantu artystycznego od rządu belgijskiego - The Space Between.

Projekt powstaje na bazie dotarcia do miejsc i śladów, zawartych w albumach babci Kathariny - urodzonej w Mogilnie Barbary Wojtkiewicz (z męża Wizgard). Mieszkała ona w kamienicy na rogu ul. 900-lecia (wtedy ul. Jana Kausa) i ul. Piłsudskiego. Po II wojnie światowej wyprowadziła się z Mogilna. W dwóch babcinych prywatnych albumach zdjęć, Katharinie Smets znalazła fotografie wykonane w czasie II wojny światowej, w Mogilnie i najbliższej okolicy.

W albumie Katharina Smets odkryła także zdjęcie dwóch młodych mężczyzn z Mogilna, prawdopodobnie autorów wszystkich fotografii z albumu. Od roku także podąża ich śladem z pomocą reportera Pałuk, próbując ustalić kim byli, czym się zajmowali. Wszystko wskazuje na to, że odkrywamy fascynującą historię związana z podziemnym harcerstwem w Mogilnie.

Szerzej w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej w czwartek, 19 lipca.

Marek Holak, 18 VII 2018

Promile - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.