Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Jadwiga Kończal opowiadała barwnie o twórczości Stanisława Tarnowieckiego. Obok prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa. fot. Marek Holak

Mogileńskie Towarzystwo Kultury wydało kalendarz zatytułowany "Mogilno w malarstwie Stanisława Tarnowieckiego".

4 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja albumu Mogilno w malarstwie Stanisława Tarnowieckiego. O twórczości zmarłego w tym roku 22 czerwca Stanisława Tarnowieckiego miał opowiedzieć mogilnian dr. Witold Pochylski z UMK w Toruniu. Z przyczyn obiektywnych nie dotarł jednak na spotkanie.
Wiele wątków z życia społecznego i artystycznego mistrza akwareli przedstawiła prezes MTK Teresa Kujawa. Mówiła o Klubie Plama, do którego artysta należał. Mówiła o wyjątkowym ukochaniu przez niego Mogilna, co znalazło odbicie w jego pracach. Stanisław Tarnowiecki miał takie plany, by wydać kalendarz ze swoimi pracami już w ubiegłym roku. Nie doszło to do skutku. Dlatego MTK postanowiło ten pomysł zrealizować w tym roku. Śmierć artysty te plany przyśpieszyła.
O Stanisławie Tarnowieckim opowiadała również Jadwiga Kończal, głównie o wątku współpracy artysty z gnieźnieńskim środowiskiem malarzy. Była także ostatnią osobą, która rozmawiała ze Stanisławem Tarnowieckim przed śmiercią przez telefon. Mówił jej, że czuje się źle, nie chciał jednak pomocy lekarskiej.
Inna mogileńska artystka Halina Chudyszewicz zauważyła, że zanim Stanisław Tarnowiecki cały oddał się akwareli, malował farbami olejnymi. Był jednak uczulony na terpentynę i musiał porzucić całkowicie ten rodzaj malarstwa. Jak się z perspektywy czasu okazało, z korzyścią dla jego talentu, wrażliwości i tego co przy pomocy akwarel potrafił pokazać i oddać.
O wątku wspólnej pracy ze Stanisławem Tarnowieckim wiele lat temu w Rejonie Dróg Publicznych w Mogilnie opowiedział Stanisław Grela. Później artysta pracował już na Poczcie Polskiej jako listonosz.
Na spotkaniu oprócz licznych miłośników akwarel Stanisława Tarnowieckiego obecni byli także członkowie rodziny artysty. Na końcu można było nabywać kalendarz, który został wydany w nakładzie 200 egzemplarzy i dofinansowany Mogileńskiemu Towarzystwu Kultury z budżetu gminy Mogilno.

Marek Holak, 7 XI 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.