Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Karol Soberski z głównym organizatorem prelekcji prezesem strzeleńskiego Oddziału PTTK Zbigniewem Domańskim fot. Magdalena Lachowicz

Miłośnicy książek oraz podróży po ciekawych miejscach historyczno-turystycznych spotkali się 7 listopada w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzelnie na prelekcji książki Karola Soberskiego - Skarby i tajemnice okolic Gniezna.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i prezes Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć promował w Strzelnie swa najnowszą książkę Skarby i tajemnice okolic Gniezna, opowiadająca o najciekawszych miejscach historyczno-turystycznych, które od blisko 10 lat odkrywa autor podczas swoich wędrówek po powiecie gnieźnieńskim.
- Powiat gnieźnieński jest nie tylko jednym z najpiękniejszych, przynajmniej dla mnie , regionów Polski, ale również turystyczną perłą Polski. Obfitość zabytków świadczy o bogatej historii i dodaje splendoru współczesności. Dla mnie okolice Gniezna, to miejsca niezwykłe, w których spędzałem najpiękniejsze lata dzieciństwa (gmina Mieleszyn), czy młodości (gmina Kłecko). Ale swoje wyjątkowe sekrety ma też gmina Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo. I mam tę przyjemność, że od blisko 10 lat wędruję po tych gminach powiatu gnieźnieńskiego, ale też pokazuję je turystom z najdalszych zakątków Polski i Europy - czytamy we wstępie do nowej pozycji.
Książka Skarby i tajemnice okolic Gniezna, to jak mówi autor, jego osobisty przewodnik, w którym zaprezentował ponad 110, jego zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego Mieleszynie, Kłecku, Kiszkowie, Łubowie, Czerniejewie i Niechanowie. Ale tych miejsc, jak zaznacza Karol Soberski, jest znacznie więcej. Dodał, że po okolicach Gniezna wędruje od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi mu nowe odkrycia, nowe miejsca, do których lubi później wracać. Są one bowiem, jak mówi, wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami, czy też intrygującymi tajemnicami.
W ostatnich trzech latach Karol Soberski napisał kilka książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: Skarb Dziedzica (2016 r.), Zapomniana zbrodnia (2017 r.), Tajemniczy Pałac Zakrzewo (2017 r.) i Złoto Dziedzica (2018 r.). Jest też współautorem monografii Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski (2011 r.).
Organizatorami spotkania był strzeleński Oddział PTTK z prezesem Zbigniewem Domańskim i strzeleńska biblioteka z dyrektorem Zofią Nowak – Paczkowską.
Karol Soberski jest prezesem gnieźnieńskiej Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć, dziennikarzem, eksploratorem i niezależnym badaczem lokalnej historii. Od kilkunastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu Wędrówki z historią oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, lasy) w tym regionie. W 2014 r. wyróżniony przez prezydenta Gniezna Medalem Milenijnym za zasługi na rzecz promocji Pierwszej Stolicy Polski, a w 2018 r. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego wyróżnił go Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego w dowód uznania za wieloletnią aktywności na rzecz odkrywania i zachowania zabytków dokumentujących bogatą historię powiatu gnieźnieńskiego, cenny wkład w pielęgnowanie pamięci o losach oraz tradycji naszego regionu. W 2018 r. uhonorowany został również okolicznościowym medalem przyznanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.

Magdalena Lachowicz, 8 XI 2019

Rolniku - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.