Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Jarek Janiszewski wystąpił na scenie w stroju prawdziwego wodzireja   fot. Marek Holak

Jarosław Janiszewski poza promocją swej książki Obrazki z wystawki, zaśpiewał także dla mogileńskich najwierniejszych fanów około 10 piosenek.

 Do sali Mogileńskiego Domu Kultury przy rynku przyszło tylko kilkunastu fanów twórczości Jarosława Janiszewskiego. Dzielili się idealnie na pół. Dla jednych Jarosław Janiszewski to lider punkowej Bielizny i ważny element Gdańskiej Sceny Alternatywnej w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Dla drugich to lider wodewilowego i dancigowego zespołu Czarno-Czarni, świadomie nawiązującego w stylice muzycznej do lat 60. ubiegłego wieku. Zespołów, w których udziela się Jarosław Janiszewski jest więcej, na przykład: Otoczeni przez bydło, Gremplina czy Doktor Granat.

Do Mogilna Jarosław Janiszewski przyjechał porozmawiać o swojej książce Obrazki z wystawki. Taki sam tytuł nosi ostatnia płyta Bielizny z 2009 roku. Zebrani zostali jednak zaskoczeni. Jarosław Janiszewski wykonał do podkładów muzycznych około 10 swoich piosenek. Były przeboje Czarno-Czarnych, ale było także dużo piosenek o zabarwieniu dancigowym, wspomnieniowym, nostalgicznym. Koncert otworzyły Augustowskie noce, utwór Marii Koterbskiej z 1966 roku, a potem zabrzmiały Kasztany, piosenka wykonywana przez Nataszę Zylską (Zygelamn) z 1956 roku. Jeżeli ktoś nie wierzy, że wokalista punkowo-rockandrollowy może śpiewać takie piosenki, to niech żałuje, że nie był. Z książki Obrazki z wystawki przeczytał także kilka swoich felietonów.

Zresztą wszystkie działania artystyczne, które podejmuje Janiszewski mają jeden wspólny mianownik - świetne teklsty, celnie opisujące polskie społeczeństwo, jego przywary, pragnienia, oczekiwania. Nie ma dla Janiszewskiego żadnych tematów tabu. Po koncercie wokalista podpisywał swoje książki. Rozmawiał także z fanami o Bieliźnie, co dalej z zespołem czy jeszcze gra, czy będą kolejne płyty? Wyraził ochotę przyjazdu z Bielizną do Mogilna. Zachęcał także do posłuchania na you tubie utworu Bielizny Epitafium dla Piotra Szczęsnego - 12,5 minutowej kompozycji poświęconej Piotrowi Szczęsnemu, który 19 października 2017 roku podpalił się na Placu Defilad w Warszawie na znak protestu przeciwko łamaniu praw obywatelskich i wolnościowych przez obecny rząd PiS-u.

Marek Holak, 7 II 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.