Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Anna Mazurkiewicz na wystawie w Chabsku prezentuje swoje prace   fot. Joanna Świetnicka

Podczas wernisażu Anna Mazurkiewicz z Bielic (gm. Mogilno) zaprezentowała technikę wykonywania koronek klockowych.

W piątkowe popołudnie 7 lutego, w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku zgromadzili się miłośnicy rękodzieła na wystawie prac Anny Mazurkiewicz pod hasłem Igłą, szydełkiem i na klockach. - Wystarczy cierpliwość, odrobina samozaparcia i dyscypliny, by stworzyć jakąś prostą pracę - twierdzi Anna Mazurkiewicz, dla której praktycznie nie ma dnia bez robótek ręcznych. Jak sama mówi: - Gdyby sobie odpuściła, czegoś by jej brakowało.

Artystka jest absolwentką szkoły hafciarsko-koronkarskiej im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem. Pracowała m.in. w szkołach, w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielicach oraz w internacie. Wszędzie, gdy tylko mogła, zarażała innych tajnikami hafciarstwa i koronkarstwa. Dziś jest na emeryturze, a nadal organizuje kursy i warsztaty. Liczba przeszkolonych przez nią dzieci, pań i panów nieustannie wzrasta. Ma olbrzymią satysfakcję, gdy na kiermaszu, na stoisku obok, swoje prace wystawiają panie, które u niej pobierały nauki.

- Ze szkoleniem odwiedziłam chyba wszystkie miejscowości wokół Mogilna - przyznaje pani Anna.

Trudno zliczyć wyróżnienia i nagrody, jakie Anna Mazurkiewicz zdobyła za swoje prace. Bardzo często można zobaczyć ją na kiermaszach. Jej prace znajdują się w muzach, szkołach, a nawet w kościołach. Do dziś tworzy m.in. serwety, serwetki, bieżniki, obrusy, bombki, zawieszki, jajka wielkanocne, kartki okolicznościowe i świąteczne, zakładki do książek. Czasem bywa, że nad jedną pracą spędza kilkadziesiąt godzin

- Lubię to po prostu. Świetnie się przy tym relaksuję. Uspokajam się. Mam wtedy czas na różne przemyślenia. To jest moja największa pasja i nic już na to nie poradzę - wyznała mieszkanka Bielic.

Joanna Świetnicka, 8 II 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.