Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Gośćmi w strzeleńskiej bibliotece byli historyk Andrzej Jarecki i regionalista, społecznik, fan śląskich szlagierów i burmistrz Pakości Zygmunt Groń fot. Magdalena Lachowicz

20 lutego w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzelnie odbyło się spotkanie przy kawie połączone z prelekcjami Kalwaria Pakoska - historia i współczesność oraz Biesiada śląska na Kujawach. Prelekcje wygłosili historyk Andrzej Jarecki i burmistrz Pakości Zygmunt Groń.

Kalwaria Pakoska, to miejsce wyjątkowe i to nie tylko dla katolików. Obiekty sakralne tworzące kalwarię stanowią dziś Park Kulturowy Kalwaria Pakoska, który jest elementem dziedzictwa Kujaw i Pałuk. W tym roku Kalwaria Pakoska obchodzi 392. rocznicę powstania. Podczas spotkania w bibliotece historyk, przewodnik po zabytkach i miłośnik ziemi pakoskiej, Andrzej Jarecki zgłębił tajniki Kalwarii Pakoskiej nazywanej Kujawską Jerozolimą - drugiej po Zebrzydowskiej - Kalwarii w Polsce. Miejsce to przyciąga turystów z kraju i zagranicy szczególnie w okresie Wielkanocy, gdy odbywają się Misteria Męki Pańskiej oraz liturgia Wielkiego Czwartku, a wierni przemierzają Drogę Pojmania. Jest miejscem duchowym, ale i sama w sobie jest dziełem sztuki. Kalwaria zajmuje 35 ha ziemi. Składa się z Drogi Pojmania i Drogi Krzyżowej. Jest to jedyna Kalwaria w Polsce, gdzie drogi pojmania z drogami krzyżowymi są identyczne odległościowo, jak w Ziemi Świętej. Kalwaria Pakoska składa się z 24 kaplic kościoła ukrzyżowania. W sumie jeśli ktoś chciałby przejść kalwaryjskie ścieżki musi pokonać 7,5 km. Początek kalwarii, to rok 1628 i postać ks. Alberta Kęsickiego, który postanowił w ten sposób upamiętnić mękę Chrystusa. - Przede wszystkim, kiedy przybył do Pakości w 1616 roku w swoich zbiorach w bibliotece posiadał dzieło zakonnika flamandzkiego Adrychomiusza, który miał możność bycia w Ziemi Świętej i wykonał mapki topograficzne Jerozolimy. I właśnie ks. Wojciech Kęsicki tego zakonnika flamandzkiego przeczytał książkę, zwiedzał sobie całą Pakość i stwierdził pewne podobieństwo do Jerozolimy - powiedział Andrzej Jarecki. Z czasem Kalwarią zaczęli opiekować się Franciszkanie. Losy Kalwarii były burzliwe, kaplice zostały częściowo zniszczone w czasie najazdu szwedzkiego. Uczestnicy spotkania w Strzelni otrzymali folder opisujący Kalwarię Pakoską.
Druga prelekcja tego popołudnia Biesiada śląska na Kujawach, którą wygłosił burmistrz Pakości, regionalista, społecznik i fan śląskich szlagierów Zygmunt Groń, dotyczyła jego zafascynowaniu śląskimi szlagierami i o tym, jak zadomowiły się one na Kujawach. Często bywa na koncertach na Śląsku. Coraz częściej śląscy artyści odwiedzają też Pakość. Zygmunt Groń jest też podróżnikiem, zwiedził już 5 kontynentów. Co ciekawe, jak sam mówi to Cyganka wywróżyła mu życie w podróży. Z każdej podróży wraca z wieloma zdjęciami, na bazie których od kilku lat zamawia kalendarze dla przyjaciół. Oprócz podróży, pan Zygmunt jest też wielkim fanem śląskich szlagierów i disco-polo. W swoim ogrodzie od pięciu lat organizuje Biesiadę Charytatywną. W wyborach samorządowych w 2018 roku wybrany został burmistrzem Pakości, wcześniej był radnym, a część swoich diet przeznaczał na organizację paczek świątecznych dla dzieci. Mam takie życiowe motto: Człowiek nie żyje sam dla siebie i nie umiera dla siebie.
Czwartkowe spotkanie w czytelni zorganizowali Zarząd Oddziału PTTK w Strzelnie z prezesem Zbigniewem Domańskim wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną z dyrektorem Zofią Nowak-Paczkowską i bibliotekarzem Wiesławem Woźnicą.

Magdalena Lachowicz, 21 II 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.