Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Moja Przyjaciółka tuż po dotarciu do redakcji Pałuk w Żninie fot. Dominik Księski

W poniedziałek, 29 czerwca dojechała do Żnina wyjątkowa książka. "Moja Przyjaciółka. 1934-1939. Przebój prasowy Żnińskich Zakładów Wydawniczych" autorstwa Katarzyny Wodniak już trafia do pierwszych nabywców.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Wulkan, we współpracy z Wydawnictwem UKW w Bydgoszczy w formacie 21 x 25 cm i liczy 218 stron + 53 strony ilustracji.

Jest monografią "Mojej Przyjaciółki" - pisma kobiecego, wydawanego w latach 1934-1939 w Żninie. Dwutygodnik wydawany w nakładzie 250.000 egzemplarzy był niezwykłym osiągnięciem Zakładów Wydawniczych Alfreda Krzyckiego, który stworzył pismo nowoczesne i ciekawe, a także - jak czytamy we wstępie - będące niezwykle udaną próbą stworzenia kobiecej przestrzeni medialnej w czasach II Rzeczpospolitej. To na fundamentach tego tytułu, który przestał się ukazywać z powodu wojny i nie miał pozwolenia na wznowienie od komunistycznej władzy, stworzona została "Przyjaciółka" - zazwyczaj traktowana jako byt ahistoryczny, a będąca tak naprawdę plagiatem wydawniczym żnińskiego tytułu.

Książka Katarzyny Wodniak przedstawia ważną część historii prasy polskiej - sensacyjne i nieznane poza Żninem przedsięwzięcie prowadzone w iście amerykańskim stylu w wielkopolskim mieście, liczącym wówczas kilka tysięcy mieszkańców.

"Moją Przyjaciółkę" można nabyć za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Osoby, które chcą zamówić książkę w ilościach hurtowych lub z wysyłką za granicę proszone są o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Film, w którym autorka prezentuje książkę - w zakładce Filmy.

(mj), 29 VI 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.