Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Warsztaty ceramiczne prowadził Dawid Wawrzyniak fot. Paweł Lachowicz

W ramach konkursu inicjatyw lokalnych Wybryki Kultury 2020 realizowanym przez strzeleński Dom Kultury, w sobotę 12 września w ogrodach norbertańskich na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbyła się impreza plenerowa Odlotowe kartoflisko.

W ramach konkursu inicjatyw lokalnych Wybryki Kultury 2020 realizowanym przez strzeleński Dom Kultury 12 września w ogrodach norbertańskich na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbyła się impreza plenerowa w formie pikniku rodzinnego Odlotowe kartoflisko. Celem wydarzenia było propagowanie wiedzy o diecie bezglutenowej, celiakii oraz chorobach pokrewnych. Realizatorem imprezy było Stowarzyszenie Działań Twórczych Stodoły. - To innowacyjny pomysł związany z zakończeniem prac polowych, okresem, kiedy kończą się wykopki. W ramach pikniku powracamy do tradycji wsi związanych z tym okresem roku. Tematem wywoławczym był oczywiście kartofel, to od niego wszystko się zaczęło. Powróciły wspomnienia z dzieciństwa, kiedy zbieraliśmy ziemniaki do koszy, a potem tata rozpalał ognisko z łętów, a my głodni, po kilku godzinach pracy, chętnie najadaliśmy się pieczonymi kartofelkami. A skoro kartofle, to mąka ziemniaczana. A tu krok do diety bezglutenowej. A "odlotowe" ze względu na dodatkowe atrakcje, głównie wypał ceramiki w technice raku, w specjalnie na „Kartoflisko” pobudowanym przez Dawida piecu. Ceramika w wypale raku wyszła piękna -powiedziała Joanna Małaczek ze stowarzyszenia Stodoły.

Elementem innowacyjnym wydarzenia było propagowanie wiedzy o celiakii i diecie bezglutenowej. W tym celu dla koncepcji przedsięwzięcia członkowie stowarzyszenia Stodoły pozyskali wsparcie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, nadającego certyfikaty produktom bezglutenowym na rynku polskim. Stowarzyszenie wystawiło swoje stoisko informacyjne. Każdy zainteresowany mógł porozmawiać z jego przedstawicielką Ludmiłą Bagińską z oddziału w Toruniu, która czuwała nad prawidłowością przeprowadzania bezglutenowych warsztatów kulinarnych, udzielała porad i rozdawała bezpłatne materiały informacyjne dotyczące celiakii oraz diety bezglutenowej. Dodatkowo organizatorzy pikniku nawiązali współpracę z producentem mąki bezglutenowej - firmą Bezgluten, która przesłała na potrzeby projektu ulotki informacyjne i darmowe produkty, które rozdawane były uczestnikom pikniku.

Piknik rodzinny miał rozbudowany program. Odbyły się rodzinne warsztaty z formowania naczyń w formach ceramicznych i zdobienia surowych garnków patykiem, plenerowy wypał ceramiki, misek, talerzy i kubków techniką raku, z wykorzystaniem starych technik zabezpieczania ceramiki, które prowadził artysta Dawid Wawrzyniak. Raku to fascynująca technika - nigdy nie wiadomo, jaki da efekt końcowy. Dlatego jest idealna dla ludzi z fantazją, otwartych na niespodzianki. Technika raku wywodzi się z XVI-wiecznej Japonii. Twórcy japońscy odkryli, że jeśli wypaloną ceramikę szybko wyjmie się z pieca, to szkliwo popęka w dekoracyjny sposób. Im więcej było spękań, czyli krakli, tym bardziej rosła wartość naczynia. W latach 60. i 70. XX wieku raku zainteresowali artyści amerykańscy. Eksperymentowali, używali różnych szkliw, próbowali wypału w różnych temperaturach, wprowadzili dodatkowe procesy redukcji w trocinach i papierach po wyjęciu z pieca, by jeszcze bardziej podkręcić efekt raku. Teraz z ich doświadczeń korzystają następne pokolenia ceramików. Ten rodzaj ceramiki artystycznej jest bardzo trwały i zahartowany. Wiele szkliw raku dopuszczonych jest do kontaktu z żywnością, można więc na tego typu paterach, talerzach czy miskach podawać potrawy, czy przechowywać owoce. Techniką raku wypala się ceramikę w temperaturze ponad tysiąca stopni Celsjusza, a następnie się ją szybko schładza różnymi metodami. Można to robić np. w liściach, trocinach, w wodzie, a zimą w śniegu. To właśnie ten proces redukcji jest tajemnicą każdego warsztatu raku, bo daje w efekcie niewyobrażalne kolory, kompozycje. Raku po japońsku oznacza radość lub szczęście. Podczas warsztatów, w ulepionych garnkach ceramicznych każdy chętny miał możliwość przygotowania prażuchy, czyli ludowego dania typowego dla Kujaw.
Odbył się też pokaz i warsztaty plecenia wiklinowych koszy na ziemniaki, które prowadziła archeolog Elżbieta Jarzęcka.

Przygotowane było stanowisko z glinianym piecem pompejańskim, przy którym Rafał Małaczek prowadził warsztaty kulinarne i wypiekał oparte o dietę bezglutenową pizzerinki. Na stoisku gastronomicznym u Iwony Paczkowskiej serwowane były potrawy kuchni regionalnej oparte na sezonowych produktach oraz tradycyjne przepisy kuchni kujawskiej, zgodnie z zasadami diety bezglutenowej, w tym prażucha, kapusta, kluski ziemniaczane przygotowane przez Hannę Wawrzyniak i żur, a wszystko to przygotowane z mąką bezglutenową. Był też pyszny smalec domowy z boczkiem, cebulą i jabłkiem przygotowany przez Teresę Jagodzińską. Podczas pikniku serwowano też pieczone w ognisku ziemniaki z białym serem, bezglutenowe podpłomyki, ciasta bezglutenowe, w tym sernik, babkę ziemniaczaną, ciasto czekoladowe z malinami, ciasto bananowe z czekoladą i muffinki, które szczególnie smakowały dzieciom. Wypieki przygotowała Joanna Małaczek wraz ze swoją mamą. - Mam córkę na diecie bezglutenowej, więc wiele się nauczyłam. Ta impreza, to taki ukłon dla niej, teraz widać jak wielu ludzi uczulonych jest na gluten. Na piknik przybyli zainteresowani celiakią z Torunia, Sochaczewa, Bydgoszczy. Stwierdzili, że za mało jest pikników dla nich, a u nas nareszcie mogą najeść się do syta – powiedziała Joanna Małaczek. Nie zabrakło też pieczenia ziemniaków w ognisku z łętów.
Sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Joannę Małaczek i Elizę Oliwkowską, podczas których wykonywane były barwne kompozycje ziemniaczane, stemple z ziemniaków oraz rodzinka ziemniaczków z plasteliny.
Podczas wszystkich działań członków stowarzyszenia Stodoły wspierały wolontariuszki: Julia Zemska, Kamila Kucharczyk, Ola Wawrzyniak i Marta Małaczek.

Partnerami stowarzyszenia Stodoły w realizacji projektu byli Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Dom Kultury w Strzelnie oraz Muzeum - Romański Ośrodek im. Ottona i Bolesława w Strzelnie

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 14 IX 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.